Poczta Polska nie chce doręczać listów z sądu pełnomocnikom adresatów

Poczcie Polskiej łatwiej nie wydać listu sądowego, niż wziąć na siebie ryzyko wydania go pełnomocnikowi adresata – zauważa Grzegorz Majewski.

Aktualizacja: 12.04.2016 09:59 Publikacja: 12.04.2016 09:43

Foto: 123RF

Od marca br. mamy nowego operatora pocztowego dostarczającego przesyłki sądowe i jednocześnie nowy problem dotyczący niewydawania pełnomocnikom adresatów korespondencji sądowej w sprawach karnych złożonej w placówce pocztowej zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu postępowania karnego.

Geneza problemu tkwi w nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym z 1 lipca 2015 r. Wówczas to z § 7 ust. 4 usunięto zwrot „lub ustanowionemu pełnomocnikowi". W uzasadnieniu poświęcono temu jeden akapit: „Proponuje się też odpowiednią modyfikację treści ust. 4 w § 7. W obecnym brzmieniu mowa jest o pełnomocniku pocztowym jako uprawnionym do odbierania przesyłki sądowej pozostawionej w placówce pocztowej. Tymczasem w świetle k.p.k. taka możliwość jest nieuprawniona i powinna zostać usunięta".

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?