Tomasz Pietryga: Izbę Dyscyplinarną można zlikwidować w prosty sposób

Izbę Dyscyplinarną można zlikwidować w bardzo prosty sposób. Bez ustawy, omijając polityków – wszystko w rękach pierwszej prezes Sądu Najwyższego. W obliczu wojny na Ukrainie czas wykonać ten zdecydowany krok.

Publikacja: 18.03.2022 09:45

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Pilnie potrzebujemy miliardów euro z Funduszu Odbudowy. Wzmocnienie gospodarki w czasach zagrożenia wojną to polska racja stanu. Żadnych kalkulacji politycznych być tu nie powinno.

Jesteśmy krajem granicznym w toczącej się wojnie. Wiąże się to z ogromnym zagrożeniem nieprzewidywalnymi planami Putina. Przyjęcie tylu uchodźców jest wielkim wyzwaniem logistycznym, ale też budżetowym. Osłabiona skutkami covidowych zawirowań gospodarka potrzebuje silnych impulsów. Miliardy z KPO przełożą się na wzrost gospodarczy, wzmocnią też zaufanie inwestorów i przedsiębiorców. To oczywiste.

Po rosyjskiej agresji Polska bezprecedensowo zdecydowała zwiększyć wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Z nich ma być dokonywany zakup amerykańskiej broni. Zarówno w interesie naszym, jak i naszych sojuszników leży więc wzmocnienie wzrostu gospodarczego dziesiątkami miliardów euro ze wspólnych unijnych pożyczek. Niestety, solidaryzm europejski w czasie wojny na Wschodzie szwankuje. Państwa, które leżą daleko od Rosji, część unijnych komisarzy i polityków Parlamentu Europejskiego nie dostrzega lub nie chce dostrzec prostej zależności między silną polską gospodarką a bezpieczeństwem również innych państw Europy. Nie widzą znaku równości.

Dla polityków europejskich kluczowym warunkiem odblokowania funduszy wciąż jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, wyartykułowana przez szefową KE Ursulę von der Layen pod koniec zeszłego roku. I wiele wskazuje, że w tej sprawie nic się nie zmieniło, mimo wojny na Ukrainie.

Inne rozwiązania

Polska klasa polityczna jest tymczasem w klinczu. Mimo że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i PiS przygotowali projekty wypełniające wyrok TSUE, na ich szybkie uchwalenie się nie zanosi. Postawa Zbigniewa Ziobry, który kurczowo trzyma się doktryny „nie oddawać Brukseli ani guzika”, oraz części radykalnego skrzydła PiS powoduje, że likwidacja ID oddala się, a wraz z nią dostęp do unijnych miliardów.

Dlatego warto szukać w imię racji stanu innych rozwiązań. Obserwatorzy spraw sądowych zwracają uwagę, że problem ID może zniknąć bez udziału polityków czy zmiany przepisów. Za sprawą pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej. W ustawie o SN (art. 35) jest zapis, którego aktywowanie sprawi, że ID „ wyparuje” w jeden dzień, stając się instytucjonalną wydmuszką. Ów przepis pozwala na przeniesienie przez I prezes SN sędziów do innej izby, za ich zgodą lub bez (czasowo). Nieoficjalnie wiadomo, że niektórzy sędziowie ID sami deklarowali gotowość do takich przenosin.

Decydując się na taki krok, prof. Manowska wypełniłaby w praktyce wyrok TSUE, likwidując ognisko zapalne w relacjach z UE, ale też mogłaby zmobilizować tym polityków Zjednoczonej Prawicy do działania. Otrzymaliby sygnał, że sprawa rozwiązywana jest bez ich politycznego udziału.

Przełamać impas

Dziś prawica znalazła się w niekorzystnym dla Polski szpagacie. Z jednej strony padają jasne deklaracje o likwidacji ID najwyższych przedstawicieli władzy, z drugiej zaś mimo upływu kolejnych miesięcy nic z tego nie wynika.

Większość polityków PiS umierać za ID nie chce. Świadczy o tym choćby fakt, że na listach kandydatów do nowej KRS nie znalazł się sędzia Leszek Mazur, były jej przewodniczący. A przecież jego kandydatura uzyskała wcześniej poparcie sędziów ID. To wyraźny sygnał, że PiS odwrócił się od Izby. Wcześniej zrobił to prezydent, wybierając na stanowisko jej prezesa sędziego Adama Rocha, który publicznie deklarował, że nie chce w niej orzekać, respektując wyroki TSUE.

Kierując się polską racją stanu, czas najwyższy wykonać zdecydowany krok.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: „Starzy” sędziowie grają dziś dla Zbigniewa Ziobry
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Emerytury samozatrudnionych będą głodowe
Opinie Prawne
Gawroński, Biernatowski: Odpowiedzialność menedżerów – prawo do informacji
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Cenzura internetu, czyli zabawa małpy z brzytwą
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie Prawne
Michał Długosz: O co chodzi z prawem do swobodnej wypowiedzi i nową cenzurą
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku