Aktualizacja: 18.10.2016 09:03 Publikacja: 18.10.2016 08:11
Foto: 123RF
W drugiej połowie września Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie domniemanej pomocy publicznej wynikającej z planowanego wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej. Ustawa, która weszła w życie 1 września, przewiduje zwolnienie z podatku części miesięcznego przychodu pochodzącego ze sprzedaży detalicznej, która nie przekracza 17 milionów zł (bez VAT) oraz proponuje dwie odrębne stawki – 0,8 proc. dla części przychodu przekraczającej 17, ale nieprzekraczającej jednocześnie 170 milionów zł oraz 1,4 proc. dla przychodu przekraczającego ten pułap. W lipcu Komisja Europejska wydała decyzję zakazującą Węgrom stosowania przepisów dotyczących dwóch danin publicznoprawnych o silnej progresywności, opartej na kryterium wielkości obrotu. Podatki handlowe obowiązują jednak w niektórych innych państwach UE (niektóre regiony Hiszpanii, Francja). Powstaje zatem pytanie o możliwość określenia „złotego środka" – granicy, do której państwo może kreować swoją politykę podatkową bez narażania się na zarzuty o udzielanie niezgodnej z rynkiem wewnętrznym pomocy publicznej.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas