Mateusz Berger: Reforma Kodeksu Spółek Handlowych – szansa dla polskiej gospodarki

Prawo, które nie nadąża za życiem stale ogranicza jego rozwój. W Polsce przez ostatnich 20 lat nie znowelizowano w sposób zasadniczy prawa handlowego, a potrzeba zmian wydaje się pilna ze względu na istotną zmianę uwarunkowań gospodarczych wynikającą z coraz większych powiązań polskich rynków z rynkami globalnymi. Dlatego propozycja nowelizacji KSH przygotowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych budzi nadzieję na unowocześnienie polskiego prawa handlowego, które pozwoli polskiej gospodarce na kolejny krok w rozwoju.

Publikacja: 01.02.2021 11:50

Mateusz Berger

Mateusz Berger

Foto: materiały prasowe

Proponowana reforma polskiego prawa handlowego to szansa na uporządkowanie relacji podmiotów należących do grupy spółek. Nowelizacja KSH przyczyni się do zwiększenia efektywności funkcjonowania podmiotów gospodarczych o złożonej strukturze zależności i zwiększy ich konkurencyjność w starciu z dużymi podmiotami zarówno na rynkach zachodnich, jak i azjatyckich. Z punktu widzenia zmian, jakie zaszły w obrocie handlowym wydaje się to krok konieczny.

Co najważniejsze potrzebę nowych regulacji postulują sami przedsiębiorcy. Warto odnotować, że postulaty przedsiębiorców zostały wzięte pod uwagę w trakcie projektowania nowych przepisów. Jednym z nich było osiągniecie równowagi pomiędzy strategią grupy kapitałowej a interesami poszczególnych podmiotów wchodzących w jej skład.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Joanna Raglewska, Janusz Raglewski: Kilka uwag w kwestii nowelizacji przepadku pojazdu
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Negocjacje pokojowe Donalda Trumpa. Ale co ze zbrodniami Putina?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sprawa MTK symptomem głębszego kryzysu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Demokracja walcząca walczy zawzięcie. Teraz także w USA
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Trump legalizuje korupcję. Co to oznacza dla europejskiego biznesu?