Projekt nowelizacji ustawy o CIT zakłada wiele radykalnych i kontrowersyjnych zmian. Wejście w życie nowelizacji planowane jest na 1 stycznia 2018 r. Wśród pomysłów falę krytyki wywołały m.in. plany wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego dla podatników posiadających nieruchomości komercyjne, bazującego na wartości nieruchomości oraz nowe przepisy ograniczające możliwość rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów (KUP) odsetek od finansowania (w tym także udzielonego przez podmioty niepowiązane). Wydaje się jednak, że najbardziej kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie limitu kwotowego w rozliczaniu wydatków na usługi niematerialne w kosztach uzyskania przychodów.
Istotne ograniczenia
Projekt, przegłosowany 24 października przez sejmową Komisję Finansów Publicznych, zakłada istotne ograniczenia w rozliczaniu wydatków na usługi o charakterze niematerialnym, tj. usługi doradcze, badania rynku, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz inne o podobnym charakterze. Ustawodawca przyjął bowiem możliwość zaliczenia przez podatników do KUP wydatków na takie usługi tylko do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA, w przypadku gdy ich wartość przekracza 3 mln zł, a ponoszone są na rzecz podmiotów powiązanych. Ograniczenie dotyczy również opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości niematerialnych (np. opłat licencyjnych) oraz kosztów przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika wierzytelności z tytułu pożyczek, innych niż udzielone przez banki i SKOK. Ograniczenie to nie znajdzie zastosowania do usług, opłat i należności bezpośrednio związanych z wytworzeniem towaru lub świadczeniem usługi, kosztów refakturowanych, a także usług ubezpieczeniowych i gwarancji świadczonych przez podmioty profesjonalne.
Nowe poprawki, przegłosowane 24 października na komisji sejmowej, zakładają też, że ograniczenia w zaliczaniu wydatków w KUP nie będą miały zastosowania w przypadku, gdy dana usługa, opłata czy należność objęta jest decyzją w sprawie uznania prawidłowości wyboru i ustalania ceny transakcyjnej (APA).
Obecna wersja projektu jest efektem prac w ramach procesu legislacyjnego, który obejmował m.in. konsultacje publiczne. Po krytycznych uwagach przedstawicieli biznesu, a także niektórych resortów rządowych, KNF oraz NBP, Ministerstwo Finansów zmodyfikowało projekt nowelizacji, m.in. przez wyłączenie z zakresu jej stosowania wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów niepowiązanych oraz podwyższenie do 3 mln zł progu, do którego koszty usług niematerialnych oraz opłat i licencji podlegać mogą zaliczeniu do KUP w całości, bez odnoszenia ich wysokości do wskaźnika podatkowego EBITDA.
Negatywne skutki
Nowelizacja limitująca możliwość zaliczenia do KUP wydatków na usługi niematerialne do arbitralnie przyjętego, niskiego progu może mieć daleko idące konsekwencje dla przedsiębiorstw działających w branżach, w których usługi np. reklamowe lub doradcze mają duży udział w strukturze kosztów, a świadczone są w przeważającej części przez podmioty działające w ramach grupy kapitałowej.