Bo taka wykładnia prawa nie była wcześniej oczywista. Rzecznik interweniował wcześniej w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Niestety, inspektor stwierdził, że instytucje publiczne nie mają obowiązku udostępniania toalet swoim klientom. Przepisy nie zostały więc naruszone. Roszczeń związanych z ochroną dóbr osobistych nie uwzględnił też sąd niższej instancji. Warto zwrócić uwagę, że taka sprawa sądowa mogłaby ?w ogóle nie zaistnieć. Nie udostępniono toalety starszemu człowiekowi, a w rezultacie naruszono jego godność. Ponieważ pracownicy banku zachowali się nieetycznie, konieczna była skarga kasacyjna rzecznika.
Czyli nawet jeśli nie ma przepisów prawa materialnego, warto spróbować odwołać się ?do konstytucji?
Tak. Mam nadzieję, że wyrok będzie precedensowy dla sytuacji, w których w grę wchodzi ochrona dóbr osobistych i godności człowieka.
Trzeba docenić wagę tego orzeczenia Sądu Najwyższego, chociaż warto wspomnieć, że sądy w innych krajach dokonują nierzadko wykładni prawa wspomagającej się wartością godności ludzkiej. Na przykład w RPA przed pięciu laty zapadł wyrok w sprawie Mazibuko przeciwko miastu Johannesburg dotyczący dostępu do wody pitnej. Trybunał Konstytucyjny z konstytucyjnie chronionej godności wywiódł obowiązek władz komunalnych zapewnienia ludności biednej dzielnicy Sawato dostępu do wody.
Klauzula godności jest więc formułą mającą duże znaczenie prawne, która może i powinna w pewnych sytuacjach być powoływana przez strony i sądy. Może mogłoby nas to uratować przed zalewem szczegółowego ustawodawstwa, bo przecież argumentem powoływanym przez bank był brak materialnego przepisu ustawy o obowiązku zapewnienia klientom toalety. Nie można uchwalać przepisów na każdą okazję. Z powinności ochrony godności ludzkiej można wywieść z powodzeniem normę, że placówki użyteczności publicznej ?– w tym instytucje finansowe – powinny po prostu zapewniać godne warunki obsługi klienta, w szczególności osobom starszym czy niepełnosprawnym.
Czy polskie sądy często powołują się wprost na ustawę zasadniczą, w tym artykuł 30. dotyczący godności?