Powszechnym zjawiskiem stało się pobieranie przez właścicieli lokali tzw. odstępnego, czyli kwoty, której uiszczenie jest koniecznym warunkiem zawarcia umowy najmu. Są to zazwyczaj wysokie – zwłaszcza dla najemców mieszkań – kwoty, wynoszące kilkadziesiąt tysięcy złotych, bez których uiszczenia nie można wynająć lokalu.
W większości przypadków wręczeniu odstępnego nie towarzyszy umieszczenie zapisu o tej płatności w umowie najmu ani pokwitowanie jej uiszczenia. Regułą jest też to, że nie wiążą się z wpłatą tej kwoty żadne obowiązki wynajmującego ani prawa najemcy.
Pojawiają się więc pytania: czy praktyka wymagania zapłaty odstępnego jest zgodna z prawem? Do czego uprawnia lokatora, a do czego zobowiązuje właściciela wynajmowanego lokalu wpłata takiej kwoty? Czy należy płacić odstępne, a jeśli tak, to jak się zabezpieczyć, by ta wpłata dawała najemcy jakiekolwiek prawa?
Świadczenia dla najemcy
Z ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego wynika, że w stosunkach najmu, oprócz czynszu, wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela. Podobnie w wypadku innych tytułów prawnych uprawniających do używania lokalu: oprócz opłat za używanie lokalu właściciel może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela. Takie opłaty mogą być pobierane przez właściciela tylko wtedy, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy zawarcie umowy najmu może być uzależnione jedynie od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.
Ustawodawca przewiduje zatem, w przypadku umów najmu lokalu, numerus clausus świadczeń najemcy. Są to: kaucja (o określonej maksymalnej wysokości), czynsz (którego podwyższanie jest limitowane przez ustawodawcę) oraz opłaty niezależne, czyli opłaty za dostawę mediów czy usług, z których korzysta najemca, mieszkając w wynajętym lokalu. Innych opłat wynajmujący pobierać nie może. Umowa przewidująca tego rodzaju świadczenie byłaby objęta sankcją nieważności jako czynność sprzeczna z prawem i ewentualnie uiszczona na tej podstawie kwota podlegałaby zwrotowi jako nienależne świadczenie (art. 410 § 2 k.c.). Chyba że...