W połowie grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (DzU z 2014 r., poz. 1585), która określa zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczenia zobowiązań z niej wynikających. Aktem tym wprowadzona została do polskiego porządku prawnego nowa instytucja – kurator (art. 26 ust. 1 ustawy), którego będę nazywał kuratorem dla spadkobierców kredytobiorcy. Według przepisów ustawy poprzez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy, a on sam zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami.
Nadejdzie czas rozliczenia
Według umowy odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorcą może być osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub też prawo użytkowania wieczystego. Kredyt może zostać udzielony także osobie fizycznej będącej współwłaścicielem nieruchomości lub mającej udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.
Bank może zabezpieczyć swoją wierzytelność wynikającą z umowy odwróconego kredytu hipotecznego poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości (spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego), ewentualnie ujawnienie w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości lub prawa. Wypłaca kwotę kredytu jednorazowo albo w ratach, przez okres i w wysokości określonych w umowie, ale nie dłużej niż do dnia śmierci kredytobiorcy.
Całkowita kwota do zapłaty staje się wymagalna z upływem okresu wypowiedzenia umowy odwróconego kredytu hipotecznego lub też po upływie roku od dnia śmierci kredytobiorcy. Z zastrzeżeniem, że jeśli umowa została zawarta z więcej niż jednym kredytobiorcą, całkowita kwota do zapłaty staje się wymagalna z upływem roku od dnia śmierci ostatniego z kredytobiorców. Z dniem wymagalności całkowitej kwoty do zapłaty wymagalne staje się również roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości (spółdzielczego własnościowe prawo do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego) stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Gdy nadejdzie czas rozliczenia odwróconego kredytu hipotecznego na skutek upływu roku od daty śmieci kredytobiorcy, bank może (nie jest jednak do tego zobowiązany) wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora. Jeśli jednak spadkobiercy kredytobiorcy lub ostatniego z kredytobiorców wcześniej dokonają całkowitej spłaty, to roszczenie banku o przeniesienie własności nieruchomości będącej zabezpieczeniem odwróconego kredytu hipotecznego wygasa.
Sądem właściwym do ustanowienia kuratora jest – według art. 603(1) kodeksy postępowania cywilnego – sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości. Sąd nie może ustanowić kuratora dla spadkobierców kredytobiorcy z urzędu, ani też gdy zostały spełnione przesłanki ustanowienia kuratora spadku.