Aktualizacja: 11.07.2015 13:25 Publikacja: 11.07.2015 12:45
Andrzej Zwara
Rz: Co może poradzić pan młodym prawnikom, którzy właśnie kończą aplikację i myślą o założeniu własnej kancelarii?
Andrzej Zwara, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: Przede wszystkim – żeby nie zakładali jej w pojedynkę. Jestem zwolennikiem pracy w grupach. Kilkuosobowe kancelarie są uniwersalne, mogą łatwiej znaleźć klientów. Jedna osoba zajmuje się prawem pracy, druga – gospodarczym, trzecia zamówieniami publicznymi. Razem tworzą bardziej profesjonalną i szeroką ofertę pomocy prawnej. Dziś klienci potrzebują takiej wieloaspektowej pomocy. Tymczasem początkujący adwokaci często popełniają właśnie ten błąd, że tworzą jednoosobowe kancelarie. Ograniczają sobie tym samym możliwości rozwoju. Poza tym, działając w kilkuosobowym zespole, można znacznie ograniczyć koszty – wynajmu lokalu, zatrudnienia sekretarki itp.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
W sobotę 25 września 2021 r. przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wstępne wyniki oraz zestawy pytań testowych.
Prawo karne faworyzuje polityków wobec zwykłych obywateli za publiczne zniesławienie. Opozycja: to niezgodne z konstytucją.
Na studia prawnicze zgłasza się wielu kandydatów, ale rekordy popularności bije kryminologia.
Covid 19 spowodował zmianę sposobu świadczenia pomocy prawnej w uniwersyteckich poradniach prawa. Sytuacja epidemiczna wpłynęła również na zakres spraw, z jakimi zgłaszano się o pomoc.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało podsumowanie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze za 2020 rok.
Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zdecydowanie protestuje w sprawie sposobu opracowywania i zawartości, opublikowanego przez Ministra Edukacji i Nauki, wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
W cieniu bieżącej praktyki prawniczej toczy się dyskusja o problemie ewaluacji dyscypliny: nauki prawne na poszczególnych uczelniach.
Glosy i komentarze prawnicze powinny być uwzględniane przy ewaluacji działalności naukowej - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas