Aktualizacja: 22.02.2025 23:33 Publikacja: 17.01.2025 04:33
Nieżyjący już właściciel grupy Wagnera próbował wpłynąć na debatę publiczną w Wielkiej Brytanii
Jewgienij Prigożyn
Foto: AFP
Tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie właściciel grupy Wagnera, oskarżanej już wtedy o zbrodnie wojenne i objętej zachodnimi sankcjami, wynajął renomowaną brytyjską kancelarię, by wytoczyć pozew brytyjskiemu dziennikarzowi opisującemu kulisy działania najemników Putina. Mieszkający w Petersburgu Jewgienij Prigożyn zręcznie wykorzystał brytyjski system prawny, aby zamrozić nieprzychylne media, oskarżając je o zniesławienie. Postępowanie prawne w tej sprawie kosztowało Eliota Higginsa – założyciela serwisu Bellingcat – ponad 70 tys. funtów, gdyż usługi prawne na Wyspach są bardzo drogie.
Wydawanie orzeczeń to nie rozwiązywanie abstrakcyjnych kazusów, ale i dawanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co jest zakazane, a co dozwolone. A po orzeczeniu SN w sprawie wypadku na Sokratesa można odnieść wrażenie, że pieszy wchodząc na pasy musi się liczyć ze wszystkim.
W toku postępowania karnego ofiary mogą często czuć się sprowadzone jedynie do roli świadków, a ich emocje i sytuacja są lekceważone. Uważam to za niedopuszczalne i wymagające zmian.
Dla wnioskodawców ubiegających się o opinie zabezpieczające kluczowe jest, aby cel powołania do życia, a następnie funkcjonowania fundacji rodzinnej był zgodny z tym, który przyświecał środowisku firm rodzinnych – zapewnieniu ciągłości i trwałości funkcjonowania majątku firmowego i rodzinnego.
AI Act wymaga rozwijania kompetencji osób tworzących i korzystających z systemów sztucznej inteligencji. Kluczowe jest tu ewolucyjne podejście.
Komisja Wenecka „zbłądziła w ostatnich opiniach w sprawie Polski”, „przedkładając formalną legalność nad merytoryczną niezależność sędziów”. A tak w ogóle to ona „zdaje się nie zdawać sobie sprawy, że legalność jest obecnie modnym listkiem figowym, za którym ukrywa się autokracja”. Ta legalność to nic innego jak praworządność właśnie.
Agencja Associated Press pozwała trzech urzędników administracji Trumpa w związku z odmową dostępu do wydarzeń prezydenckich. W pozwie agencja powołuje się na wolność słowa, prosi też sędziego o uchylenie zakazu.
Czy prezydent Trump rozmontowuje swój system antykorupcyjny? Jaki wpływ ma zawieszenie przepisów antykorupcyjnych i likwidacja USAID? Jak wygląda sytuacja z korupcją w Polsce i Ukrainie? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Aleksandry Ptak-Iglewskiej był dr Grzegorz Makowski, adiunkt w kolegium społeczno-ekonomicznym SGH.
W dobie powszechnej cyfryzacji, przedsiębiorcy coraz częściej stają przed wyzwaniem ochrony swoich praw w internecie. Treści publikowane przez podmioty trzecie w mediach społecznościowych mogą godzić w dobra przedsiębiorstwa.
AI Act wymaga rozwijania kompetencji osób tworzących i korzystających z systemów sztucznej inteligencji. Kluczowe jest tu ewolucyjne podejście.
20 lutego wchodzi w życie ostatnia część nowelizacji prawa autorskiego, o którą twórcy walczyli od lat. Przewiduje ona prawo do dodatkowego wynagrodzenia dla artystów wykonujących cudze utwory, rozpowszechniane w streamingu lub VOD.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej" był sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie, prezes stołecznego oddziału SSP Iustitia, który ocenił pomysł weryfikacji sędziów przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sędzia opowiada się za szybszą ustawową wersją weryfikacji, zwracając uwagę na to, że to nie sędziowie powinni być w centrum uwagi, ale obywatele, którym obecna sytuacja i niepewność orzecznicza nie służą.
Wolność słowa umożliwia krytykę religii. Nie oznacza to jednak prawa do mówienia „wszystkiego”.
Paulina Janusz-Twardowska została dyrektor zarządzającą „Wieści Rolniczych”, miesięcznika należącego do RP Digital, pomiotu zależnego od Gremi Media SA. Menadżerka pokieruje też pracami portalu wiescirolnicze.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas