19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.01.2021 12:38 Publikacja: 25.01.2021 12:38
Foto: Fotorzepa / Adam Jagielak
Środowiska akademickie proponują modyfikację w systemie ewaluacji działalności naukowej obejmującej lata 2017-2021. Chodzi o to, że obecne rozporządzenie ewaluacyjne nie odpowiada specyfice poszczególnych nauk, w tym nauk prawnych. Na przykład glosy i komentarze prawnicze nie są punktowane.
Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że autorzy glos – polemizując z sądami – przedstawiają często dorobek doktryny, odnoszą się do różnych prac naukowych. Mają one mają różny poziom merytoryczny – tak jak i artykuły naukowe. Z kolei wiele z komentarzy (np. do kodeksów) to fundamentalne dzieła naukowe w danej gałęzi prawa i główny punkt odniesienia innych autorów.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
W sobotę 25 września 2021 r. przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wstępne wyniki oraz zestawy pytań testowych.
Na studia prawnicze zgłasza się wielu kandydatów, ale rekordy popularności bije kryminologia.
Covid 19 spowodował zmianę sposobu świadczenia pomocy prawnej w uniwersyteckich poradniach prawa. Sytuacja epidemiczna wpłynęła również na zakres spraw, z jakimi zgłaszano się o pomoc.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało podsumowanie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze za 2020 rok.
Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zdecydowanie protestuje w sprawie sposobu opracowywania i zawartości, opublikowanego przez Ministra Edukacji i Nauki, wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
W cieniu bieżącej praktyki prawniczej toczy się dyskusja o problemie ewaluacji dyscypliny: nauki prawne na poszczególnych uczelniach.
Za nami kolejna edycja Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanego przez fundację Court Watch Polska.
W tegorocznym rankingu szanghajskim, prestiżowej liście 500 najlepszych uczelni świata, w kategorii Prawo spośród polskich szkół wyższych, znalazł się tylko Uniwersytet Warszawski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas