Paweł Łepkowski: Nowy kryzys kubański? Joe Bidena czeka bardzo trudna próba

62 lata temu świat stanął na granicy atomowej zagłady. Teraz sytuacja może się powtórzyć i to w znacznie gorszym wydaniu. Czy zimna wojna wchodzi w fazę ostateczną?

Publikacja: 09.06.2024 18:57

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Skierowanie czterech rosyjskich okrętów, w tym jednego atomowego okrętu podwodnego do Hawany jest jawną prowokacją ze strony Kremla. W przeciwieństwie do atomowego kryzysu w październiku 1962 roku tym razem za eskalację zimnej wojny całkowitą winę ponosi tylko jedna strona: rządzona przez Putina Rosja.

W 1962 roku kryzys sprowokował po części sam prezydent USA John F. Kennedy, który niecałe cztery miesiące po swojej inauguracji zaakceptował najgorzej przygotowaną operację militarną w historii amerykańskiego wywiadu. Pozwolił, aby 17 kwietnia 1961 r. z amerykańskich portów wypłynęły statki wiozące 1400 kontrrewolucjonistów, którzy mieli dokonać inwazji na rządzoną przez Fidela Castro Kubę. Efektem końcowym było zwycięstwo wojsk kubańskich, które na dziesięciolecia umocniło władzę Fidela Castro i ostatecznie wepchnęło Kubę w ramiona Moskwy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Opinie polityczno - społeczne
Hobby horsing na 1000-lecie koronacji Chrobrego. Państwo konia na patyku
felietony
Życzenia na dzień powszedni
Opinie polityczno - społeczne
Światowe Dni Młodzieży były plastrem na tęsknotę za Janem Pawłem II
Opinie polityczno - społeczne
Co nam mówi Wielkanoc 2025? Przyszłość bez wojen jest możliwa
Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: Jak uwolnić Andrzeja Poczobuta? Musimy zacząć działać