O tym, że rozwój sztucznej inteligencji jest palącym problemem, który dotyczy nie tylko społeczności pasjonatów nowych technologii, może świadczyć fakt, że stał się on tematem... homilii przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego w Niedzielę Palmową. Metropolita poznański nawiązał w niej do listu Elona Muska i kilkuset ekspertów z branży, którzy zaapelowali o wstrzymanie prac nad wyższymi modelami sztucznej inteligencji. Zdaniem hierarchy rewolucja AI jest wielką szansą, ale trzeba ją podporządkować zasadom etycznym. Jeśli rozwój technologiczny ma służyć dobru ludzkości – mówił – to powinien być podporządkowany godności osoby ludzkiej.
Trudno nie zgodzić się z przewodniczącym KEP. Niełatwo jednak powiedzieć jak to zrobić. Lista pytań jest długa. Jak wprowadzać regulacje? Jak poddać kontroli proces rozwoju nowych technologii, a równocześnie nie zabić innowacyjności, która rodzi się właśnie tam, gdzie są nowe pomysły, gdzie nie ma regulacji?
Jak ważny jest to problem, widać choćby w dziedzinie inżynierii genetycznej. Wiele państw Zachodu zakazuje lub ogranicza możliwość tworzenia np. eksperymentalnych hybryd ludzko-zwierzęcych, ponieważ budzi to gigantyczne wątpliwości etyczne. Ale w Azji, która opiera się na zupełnie innych zasadach filozoficznych, patrzy się na to zupełnie inaczej. W efekcie chińscy naukowcy mogą za pewien czas wyprzedzić swoich kolegów z krajów europejskich o kilka długości w tej dziedzinie.
Czytaj więcej
Przedstawiciele polskiego rządu sugerują, iż zakaz dla konwersacyjnego bota, wydany przez włoskich urzędników, to błąd. - Należy regulować sztuczną inteligencję, tak by UE nie straciła konkurencyjności – przekonują eksperci i start-upy.
Bardzo podobnie jest ze sztuczną inteligencją. Włochy w obawie przed negatywnymi skutkami, jakie może przynieść dla prywatności obywateli i bezpieczeństwa dzieci, młodzieży, po prostu kazały wyłączyć ChatGPT. Decyzja, choć moralnie zrozumiała, może jednak uderzyć w konkurencyjność włoskiej gospodarki. Wszak każdego dnia dzięki możliwościom, jakie daje GPT4, na całym świecie rodzi się niezliczona liczba pomysłów na nowe biznesy, narzędzia, wykorzystanie zmian, jakie niesie ze sobą AI.