Zmiany w Radzie Polityki Pieniężnej

Pojawiają się nowe nazwiska kandydatów parlamentu do RPP. Zostało jeszcze kilka dni na decyzję

Publikacja: 27.11.2009 04:13

Zmiany w Radzie Polityki Pieniężnej

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

W ciągu najbliższych kilku dni powinna być znana przynajmniej część kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej nowej kadencji. Za niecałe dwa tygodnie mija bowiem termin proponowania kandydatów, spośród których trzy osoby zostaną wybrane przez Sejm.

Senatorowie, którzy również wybiorą trzech członków RPP, mają kilkanaście dni więcej na składanie kandydatur. Trzech członków RPP wybierze też prezydent Lech Kaczyński.

Za najbardziej prawdopodobnego kandydata do rady uchodzi Andrzej Bratkowski, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, obecnie doradca prezesa w firmie telekomunikacyjnej Polkomtel. – Pytano, czy jestem zainteresowany członkostwem w RPP, odpowiedziałem, że tak – mówi „Rz” Bratkowski.

Jeśli tylko się zdecyduje, miejsce w RPP będzie raczej miał Jan Krzysztof Bielecki, który do stycznia jest prezesem Banku Pekao. O tym, że byłby to dobry pomysł, mówił wczoraj w RMF FM Sławomir Nowak, wiceszef Klubu Parlamentarnego PO.

Wśród kandydatów do RPP jest wymieniany również Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju – fundacji Leszka Balcerowicza. Za kadencji Balcerowicza w NBP Rzońca był jego doradcą. Mówi się też o prof. Stanisławie Gomułce, głównym ekonomiście BCC, byłym wiceministrze finansów. Z Rzońcą nie udało się nam wczoraj skontaktować. – Nikt nie zwracał się do mnie w sprawie RPP – mówi z kolei Gomułka.

Według PAP propozycję członkostwa w RPP otrzymał natomiast Jan Winiecki, doradca ekonomiczny WestLB Bank Polska. Reuters napisał niedawno, że pod uwagę brany jest Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku. – Nikt formalnie nie rozmawiał ze mną na ten temat – mówi jednak sam zainteresowany.

Według naszych rozmówców ze środowiska ekonomistów decydujący głos w sprawie kandydatów parlamentu do RPP ma minister finansów Jacek Rostowski. PO zależy, by jej kandydaci prezentowali zbieżne poglądy i stanowili równoważnik dla gołębiego skrzydła rady – członków prezydenckich i prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Jednego z sześciu członków RPP wybieranych przez parlament wyznaczy prawdopodobnie koalicyjne PSL. W pewnym momencie mówiło, że będzie miało dwie osoby w RPP. Nieoficjalnie wiadomo z kolei, że w PO rozważano opcję, w której ludowcom nie przypadłby ani jeden fotel. Kandydatem PSL do RPP jest Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów.

Opinie Ekonomiczne
Marcin Piątkowski: Jak pobudzić inwestycje prywatne
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Opinie Ekonomiczne
Guntram Wolff: Strefa euro musi wzmocnić wsparcie militarne dla Bałtów
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Krótszy tydzień pracy, czyli koniec kultury zapieprzu
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści: Centralny czy Ukryty Rejestr Umów?
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Od wojny w koalicji mieszkań nie przybędzie