Czas na reSTART

Żeby poradzić sobie ze skutkami pandemii, potrzebne są działania, które nie tylko pozwolą nam utrzymać miejsca pracy, ale też ograniczą zmiany klimatu.

Aktualizacja: 03.06.2020 22:56 Publikacja: 03.06.2020 21:00

Czas na reSTART

Foto: Adobe Stock

Taki apel wystosowali inicjatorzy akcji Czas na reSTART, której celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że kryzys klimatyczny nie zniknął. Sygnatariusze listu uważają, że z zapaści, która nas dotknęła w związku z koronawirusem, trzeba wychodzić mądrze, budując nową gospodarkę, dla której jednym z kluczowych priorytetów będzie autentyczna troska o zdrowie ludzi i planetę.

Pod apelem o mądry reSTART dla Polski podpisało się już ponad 120 osób, przedstawicieli różnorodnych, pozornie niezwiązanych ze sobą środowisk, organizacji społecznych, biznesowych, ekologicznych, reprezentantów świata nauki i kultury.

„(...) Koronawirus wywrócił dotychczasowy ład, niosąc widmo kryzysu na niespotykaną i niemożliwą do przewidzenia skalę. (...) Dziś wiemy na pewno, że aby poradzić sobie ze skutkami pandemii, potrzebne są trwałe zmiany i mądry restart polityki publicznej. Potrzebne są działania, które pozwolą nam nie tylko utrzymać miejsca pracy, ale ograniczą zmiany klimatu" – czytamy w liście otwartym adresowanym do decydentów – rządu, prezydenta, prezydentek i prezydentów miast, a także do prezesek i prezesów firm.

Wśród sygnatariuszy apelu są m.in.: Konfederacja Lewiatan, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Stowarzyszenie BoMiasto, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, WWF, Polski Alarm Smogowy, Instytut Spraw Publicznych, Klub Jagielloński, Orange Polska, Grupa Pracuj, profesorowie z Akademii Górniczo-Hutniczej, King's College, Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego oraz Warszawskiego. Swoje poparcie wyrazili także pisarze, dziennikarze i twórcy internetowi, m.in.: Areta Szpura, Beata Sadowska, Filip Springer, Marcin Wicha, Karol Paciorek. Każdy może dołączyć do grupy sygnatariuszy poprzez wskazane na stronie www.czasnarestart.pl dane kontaktowe.

Apel o tydzień wyprzedził ogłoszenie nowego budżetu Unii Europejskiej, które tylko dodatkowo pokazało, jak ważny jest dziś kontekst klimatyczny. Komisja Europejska w swojej propozycji zaplanowała bowiem wydatki właśnie w taki sposób, by przyspieszyć transformację gospodarczą UE, zachowując osiągnięcia ostatnich dziesiątek lat, ale też dbając o neutralność klimatyczną Europy.

Jeden z sygnatariuszy listu, prof. dr hab. Piotr Płoszajski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podpisując list, powiedział: – Jeśli nasza cywilizacja zmarnuje ten kryzys i nic się z niego nie nauczy, to następny tej skali kryzys ją znokautuje.

Czym według sygnatariuszy jest mądry restart gospodarki? To decyzje, inwestycje i działania, które prowadzą do budowania miejsc pracy, firm, miast i gospodarki przyjaznej dla człowieka, ale i klimatu. Sygnatariusze apelują m.in. o to, by tworzyć miejsca pracy w sektorach mających przyszłość, wspierać inwestycje zwiększające efektywność energetyczną i rozwijające energetykę odnawialną, wzmacniać działania dążące do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wspierać niskoemisyjny transport, dbać o społeczności i grupy szczególnie narażone, inwestować w przestrzeń zieloną, powstrzymując dewastację środowiska, z szacunkiem traktując zasoby wody i przyrodę.

– Krytyczne jest to, byśmy z tego kryzysu nie wychodzili za długo, byśmy dziś, gubiąc się w szczegółach, nie zgubili tego ważnego zadania, jakim jest znalezienie przewag na następne 24 miesiące. Proponujemy zielony impuls, rozsądną ekologię i rozsądne nowe źródła energii jako przewagę technologiczną dla Polski – powiedział jeden z sygnatariuszy listu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Krytyczny jest też czas wychodzenia z kryzysu. – Skupiając się na szczegółach odmrożenia, nie możemy zapominać o budowaniu strategii na najbliższe 24 miesiące. Jednym z jej filarów powinien być tzw. zielony impuls. Ogromna siła dla gospodarki i całego kraju tkwi w rozsądnym podejściu do tematów środowiskowych, energetycznych, klimatycznych itp. – dodaje Maciej Witucki.

Apel trafia w dziesiątkę. – Covid ukradł nam czas, zajęci pandemią odwróciliśmy wzrok od tragicznej sytuacji w zakresie kryzysu klimatycznego. Ale jest to też czas i szansa na refleksję – jak chcemy bezpiecznie wrócić do aktywności gospodarczej. Obyśmy z tej szansy umieli skorzystać – skomentowała Małgorzata Sztejter, zasiadająca w zarządzie kancelarii CMS.

Inicjatorzy idei Czas na reSTART zachęcają sygnatariuszy do projektowania rozwiązań w dziedzinie mądrego restartu oraz dzielenia się pomysłami poprzez stronę www.czasnarestart.pl. Do tej pory zaprezentowano na niej raporty Instratu, Forum Energii i Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenia Dobra Edukacja, WWF, Greenpeace, Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz HEAL.

„Koronawirus wybił nas z rytmu i nas zatrzymał. Wykorzystajmy to ostrzeżenie dobrze, traktując je jako lekcję i impuls do mądrego restartu gospodarki, ale i naszego myślenia" – czytamy na końcu apelu.

Pełna treść apelu oraz proponowane rozwiązania znajdują się na stronie www.czasnarestart.pl.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego