Przywykliśmy już do narzekań na deficyty w edukacji Polaków w różnych dziedzinach życia. Brak świadomości w zakresie obowiązywania i stosowania prawa oraz interpretacji przepisów prawnych, luki w wiedzy z zakresu medycyny i profilaktyki, niedobory w znajomości zagadnień etycznych, niedostatki w poznaniu i rozumieniu historii, niezadowalający stan wykształcenia w zakresie wrażliwości na odbiór sztuki to bodajże najczęściej wspominane braki edukacyjne. Do już wymienionych na pewno należy dodać braki w szeroko rozumianym wykształceniu ekonomicznym i stanowiącej jego ważny komponent edukacji finansowej.
Doniosłość poruszonego tutaj zagadnienia wynika z faktu, że wszelkie niedobory wiedzy, wykształcenia i wrażliwości w którejkolwiek z wymienionych wyżej dziedzin i z pewnością jeszcze innych nieuwzględnionych tutaj, wpływają na ograniczenia naszego dobrobytu czy dobrostanu, przyczyniając się do tego, że jego poziom jest niższy od potencjalnego, czyli takiego, który wystąpiłby, gdyby deficyty edukacyjne zostały wypełnione lub co najmniej złagodzone. Zrozumiałe jest więc podejmowanie inicjatyw o szerokim zasięgu społecznym zmierzających do podniesienia świadomości Polaków w różnych przekrojach życia.
Czytaj więcej
Polacy słabo oceniają poziom swojej wiedzy finansowej. Mało wiemy o giełdzie, akcjach, obligacjach, kredytach, inwestowaniu i programach emerytalnych.
Co nam da powszechna edukacja ekonomiczna?
Skala działań w zakresie edukacji ekonomicznej w Polsce jest znacząca, niemniej trudno byłoby uznać stan gospodarczego wyedukowania Polaków za zadowalający. Ta krótka diagnoza stanowiła podłoże wystąpienia z inicjatywą uznania roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej (REE). Jako motto przyświecające przedsięwzięciu REE uznano słowa wypowiedziane przez Władysława Grabskiego: „Edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego”.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przyjmując 7 września 2023 roku uchwałę o Roku Edukacji Ekonomicznej (REE) podkreślił wagę edukacji ekonomicznej, która przyświecała instytucjom publicznym, pedagogom, ekonomistom przez ostatnie sto lat i przyświeca również dziś. Warto zaznaczyć, że przesłankę uchwalenia REE stanowiły przypadające w 2024 roku ważne dla Polski rocznice: 100-lecie reform gospodarczych Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego, 100-lecie powstania Banku Polskiego, 100-lecie Banku Gospodarstwa Krajowego, 100-lecie wydania książki Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka” [w książce o przygodach grupy uczniów klasy trzeciej Janusz Korczak przekazał dużą dawkę podstawowej wiedzy ekonomicznej – red.].