Aktualizacja: 05.02.2025 10:30 Publikacja: 04.12.2023 14:06
Bartek Czyczerski
Foto: materiały autora
Od ponad dekady model ekonomiczno-polityczny Chin stanowi wyzwanie dla UE i zachodniego świata. Ważnym czynnikiem sukcesu gospodarczego Chin jest uwarunkowana kulturowo wiara w edukacje, ciężką prace i podporzadkowanie jednostki kolektywowi. Ale presja na dynamiczny wzrost i ekspansję gospodarczą wynika także z politycznej potrzeby zaspokojenia rosnących aspiracji prawie 1,5-miliardowego społeczeństwa.
Ideologia komunistyczna została zastąpiona turbo-kapitalistyczną przy równie głębokim i intensywnym zaangażowaniu aparatu państwa w jej realizację. Jednym ze skutków jest przegrzanie gospodarki i nadprodukcja w wielu sektorach - od stali, przez budownictwo, do aut elektrycznych – i ciągła ekspansja zagraniczna. Towarzyszy jej także „narodowe przebudzenie” Chin i chęć ułożenia na nowo porządku globalnego, czego elementem jest wyścig do supremacji technologicznej i towarzysząca mu integracja sektora cywilnego i militarnego.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy. W dłuższym horyzoncie czasowym. Pomoże technologia i wzrost gospodarczy, pod który fundamenty kładliśmy, harując w latach 90.
Wyniki badań pokazują, że Polacy oczekują pełnej transparentności wydatków publicznych. Aż 97 proc. uważa, że faktury i umowy powinny być w pełni jawne. Tymczasem Centralny Rejestr Umów, który miał ułatwić walkę z korupcją, wpadł w poślizg.
Bardziej dostępne mieszkania – i na własność, i na wynajem – to jedna z wyborczych obietnic rządzącej koalicji. Ale zamiast programów mieszkaniowych rząd Donalda Tuska funduje Polakom kolejną awanturę.
Nakładając karne cła na towary z Meksyku, Kanady i Chin, prezydent USA rozpoczął wojnę celną, która może zdewastować światową gospodarkę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Mogłoby się wydawać, że prezydenci USA poparzyli sobie paluchy przy próbach porządkowania Bliskiego Wschodu na tyle dużo razy, że więcej tego nie zrobią. Dlatego takim szokiem dla świata jest plan/propozycja (w sumie nie wiadomo) Donalda Trumpa wobec Strefy Gazy.
Pod względem wydatków na obronność Polska stała się liderem w NATO. Główne powody takiego stanu rzeczy to chęć utrzymania bliskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz odstraszanie Rosji – powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
W poniedziałek 3 lutego ruszył nabór wniosków w programie „NaszEauto”. W jego ramach osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać 40 tys. zł dopłaty do zakupy samochodu elektrycznego.
Wysłannik Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff odniósł się do deklaracji Donalda Trumpa, który ogłosił, że USA chcą przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. - Lepsze życie niekoniecznie musi być związane z przestrzenią fizyczną, w której obecnie się znajdujesz - stwierdził.
Tak jak mówimy, że nie można decydować o Ukrainie bez Ukrainy, tak samo nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków. Takie jest stanowisko Polski - powiedział wiceminister Andrzej Szejna, odnosząc się do deklaracji Donalda Trumpa, który niespodziewanie ogłosił, że USA zamierzają przejąć kontrolę nad Strefą Gazy.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Arabia Saudyjska nie nawiąże relacji dyplomatycznych z Izraelem, jeśli nie dojdzie do stworzenia państwa palestyńskiego obejmującego Strefę Gazy i Zachodni Brzeg - oświadczyło saudyjskie MSZ.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas