Wśród tych gospodarstw 350 tys. (czyli 12%) zmaga się z problemem ubóstwa energetycznego. To znaczy, że osoba taka nie może zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła w mieszkaniu oraz dostępu do energii elektrycznej zasilającej domowe urządzenia. Tymczasem ten sam problem dotyczy blisko 85 tys. (czyli 7%) gospodarstw domowych prowadzonych przez samotnych mężczyzn. Skąd te różnice?
Dlaczego kobiety częściej doświadczają ubóstwa energetycznego?
Kobiety doświadczające ubóstwa energetycznego w samodzielnie prowadzonym gospodarstwie domowym to przede wszystkim osoby starsze. Aż 3/4 z nich przekroczyło 60 rok życia. Ich podstawowym źródłem dochodu jest emerytura lub renta. Świadczenia zbyt niskie, by pozwolić na komfort mieszkania w ciepłym domu. To zjawisko jak w soczewce ukazuje przejawy społecznej i systemowej dyskryminacji kobiet. Przyczyn niskich dochodów kobiet jest kilka i bez reform nie da się niektórych usunąć.
Czytaj więcej
Pod względem udziału pań na kluczowych stanowiskach w przedsiębiorstwach Polska wypada na tle Europy dużo lepiej niż w statystykach spółek giełdowych. Jednak niepokoi słaby postęp.
Kobiety zarabiają mniej
Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zatrudnionych na podobnych stanowiskach wciąż się utrzymują. To zjawisko doczekało się własnej nazwy – luka płacowa. Kolejnym problemem jest fakt, że kobiety częściej pracują w gorzej opłacanych zawodach. Społecznie przyjęte jest także, że kobiety wykonują prace nieodpłatne. Częściej podejmują się opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny. Inne przyczyny wskazywane przez badaczy tego problemu to niższe oczekiwania płacowe oraz większa awersja kobiet do ryzyka i negocjacji.
Kobiety mają niższe emerytury
W Polsce konstrukcja systemu emerytalnego różnicuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. W rezultacie, kobiety gromadzą składki emerytalne i oszczędności indywidualne krócej niż mężczyźni. Dodatkowo, przerwy w zatrudnieniu związane z urlopem macierzyńskim i opieką nad dzieckiem wpływają na wysokość emerytur. W ten sposób okres, w którym kobiety mają szansę budować swój kapitał emerytalny skraca się, jeśli przechodzą one na emeryturę zaraz po osiągnięciu ustawowego wieku.