Główną bolączką funkcjonującego dziś systemu stanowienia prawa jest jego nieefektywność wynikająca z konieczności przeprowadzania długotrwałych uzgodnień międzyresortowych.
Projekty aktów prawnych są procedowane w przewlekły i nietransparentny sposób, nierzadko z pominięciem bądź przy lekceważeniu konsultacji społecznych. Często nie przeprowadza się profesjonalnej Oceny Skutków Regulacji, która miała stanowić panaceum na „radosną twórczość" legislacyjną.
Czym jest ocena wpływu i dlaczego należy ją przeprowadzać? Ocena ta ma na celu dostarczenie informacji na temat: przyczyn wprowadzanej regulacji prawnej; innych możliwych opcji działania, które były brane pod uwagę podczas przeprowadzania oceny; istoty i celu projektowanego rozwiązania oraz szacowanych skutków (w tym w miarę możliwości skwantyfikowanych kosztów i korzyści) jego wprowadzenia.
Unikalna wartość konsultacji społecznych
W przypadku oceny dokonywanej w zakresie obowiązujących uregulowań ma ona dostarczyć informacji na temat stopnia osiągnięcia zakładanych celów, faktycznych skutków regulacji, problemów związanych z funkcjonowaniem regulacji oraz rekomendacji w zakresie ewentualnych działań korygujących.
W skrócie – ocena skutków regulacji stanowi analizę potrzeby regulacji danego obszaru i odpowiada na pytanie, ile ta regulacja będzie kosztować, a także – czy obrana droga jest najlepsza. A zatem, czy możliwe jest podjęcie innych działań niż wprowadzanie proponowanych rozwiązań prawnych.