Krzysztof Adam Kowalczyk: Wraca Polnische Wirtschaft

Senat powinien odrzucić rewolucyjne zmiany podatkowe przeforsowane w atmosferze totalnego chaosu przez rządzącą większość.

Publikacja: 03.10.2021 21:00

Krzysztof Adam Kowalczyk: Wraca Polnische Wirtschaft

Foto: PAP, Wojciech Olkuśnik

Polnische Wirtschaft – sięgający XVIII wieku stereotyp niemiecki – przedstawiał w negatywnym świetle polską gospodarkę czy szerzej gospodarowanie. Stał się wręcz idiomem oznaczającym niewyobrażalny chaos. Ale idiomem na szczęście już nieaktualnym. Dzięki trzem dekadom udanej transformacji z komunistycznego bankruta polska gospodarka wyrosła na szóstą siłę Europy i dwudziestą świata, stając się synonimem dynamiki, elastyczności i sił witalnych.

Symbolem niewyobrażalnego wręcz bałaganu staje się natomiast Polski Ład – przez chaos towarzyszący pracom nad podatkową częścią tego sztandarowego programu rządzącej partii. Pierwsze zapowiedzi wywrócenia do góry nogami systemu podatkowego pojawiły się w połowie maja 2021 r., ale prawda o planowanych zmianach była przez władze dawkowana powoli (zwłaszcza ta, że za obniżkę podatków na dolnym końcu skali zapłacić mieliby przedsiębiorcy i klasa średnia). Konkrety w postaci projektu ustawy zawisły na stronie Rządowego Centrum Legislacji dopiero 26 lipca, w samym środku wakacji, jakby projektodawcy chcieli rewolucję podatkową przeprowadzić pod osłoną sezonu urlopowego. Konsultacje społeczne wspaniałomyślnie zostały przedłużone do końca sierpnia. Ale przez Sejm projekt ustawy przeleciał już z prędkością pendolino – trafił na Wiejską 8 września, a już 2 października rządząca większość zmiany przyklepała.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Umowa koalicyjna w Niemczech to pomostowy kontrakt społeczny
Opinie Ekonomiczne
Donald Tusk kontra globalizacja – kampanijny chwyt czy nowy kierunek?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Repolonizacja, czyli reupartyjnienie gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Tusku, nie ścigaj się z Trumpem