„Świat jest lepszy, niż myślimy” – przekonywał Hans Rosling, profesor ze słynnego szwedzkiego Instytutu Karolinska. Zmarły w 2017 r. lekarz zawodowo zajmował się systemami ochrony zdrowia. A także błędami, jakie popełniamy w postrzeganiu rzeczywistości. W Polsce właśnie została wydana jego książka pod nieco przydługim tytułem „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak zastąpić stereotypy realną wiedzą”.
Factfulness to dosłownie tłumacząc „głębia faktów”, idea gruntownego ich analizowania na własny użytek. Chodzi o to, by poznać rzeczywistość taką, jaka jest, a nie kierować się wyłącznie wyobrażeniami o niej i stereotypami, co politycy, finansiści, publicyści czy zwykli obywatele nagminnie robią, nieświadomi popełnianego błędu.
Jak na lekarza Rosling miał niezwykłą cechę – lubił liczby. Uwielbia sprawdzać fakty i badać, co o nich wiedzą jego rozmówcy. Od lat na przeróżnych seminariach i konferencjach zadawał im zestawy prostych pytań i uzyskane odpowiedzi konfrontuje z aktualnym stanem wiedzy.
Oto jedno z takich pytań: w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie…
a) niemal się podwoiła,
b) pozostała bez zmian,
c) czy zmniejszyła się o połowę?