Ucz się, a pracy nie znajdziesz

Jeszcze niedawno w prasie pełno było historii o zwolnieniach wśród 50, 40-latków, których firmy zastępowały „młodymi wilkami". Przedsiębiorcy szybko jednak odkryli, że te wilki są nie tylko młode i krwiożercze, ale też zupełnie głupie

Publikacja: 15.07.2009 22:52

[b][link=http://blog.rp.pl/blog/2009/07/15/lukasz-rucinski-ucz-sie-a-pracy-nie-znajdziesz/]Skomentuj na blogu.[/link][/b]

Wszystkiego trzeba ich było nauczyć, bo wiedza, którą wynieśli ze szkół, była niewiele warta. Dlatego teraz, gdy trzeba mocniej trzymać się za kieszeń, firmy wolą przyjmować na staże osoby starsze, za to z doświadczeniem.

Właśnie dlatego wysokie bezrobocie wśród młodzieży jest w czasach kryzysu czymś normalnym. Tyle że Polska nie posmakowała jeszcze prawdziwego załamania gospodarki, a mimo to liczba młodych bez pracy rośnie w wyjątkowo szybkim tempie.

Z jednej strony to skutek recesji w Irlandii i W. Brytanii, które odgrywały w ostatnich latach rolę wentyla, przez który uchodził nadmiar siły roboczej w kraju.

Jest też i druga przyczyna. To fatalny stan edukacji i jej niedostosowanie do potrzeb rynku pracy czy nawet szerzej – gospodarki. W szkołach średnich obowiązuje paradygmat humanistyczny. Nacisk (zresztą marnie egzekwowany) położony jest na język polski, historię, języki obce. Pięknie i pożytecznie jest znać dzieje swojego narodu i umieć o nich pisać i opowiadać, ale, u licha, jak na tym zarabiać?

Niewiele lepiej jest też w bardziej, wydawałoby się, praktycznych szkołach zawodowych i technikach. Szwajcar po ukończeniu takiej placówki szuka pierwszej pracy kilka miesięcy, Polak – dwa lata. Świadczy to o niedostosowaniu już nie na poziomie założeń, ale programów. I obawiam się, że resort edukacji, kombinując, skąd by tu wziąć na podwyżki dla nauczycieli, nie ma już czasu, aby cokolwiek w tej sprawie zmienić.

Skomentuj na [link=http://blog.rp.pl/blog/2009/07/15/lukasz-rucinski-ucz-sie-a-pracy-nie-znajdziesz/]blog.rp.pl[/link]

Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Fałszywy ton nacjonalizmu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Apel do kandydatów na urząd prezydenta
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Czas na powojenne scenariusze dla Ukraińców
Opinie Ekonomiczne
Umowa koalicyjna w Niemczech to pomostowy kontrakt społeczny