Nowy rząd, stare problemy

Nadchodzący czas zderzy rząd z dylematem redukcji wydatków sztywnych budżetu, ograniczenia deficytu, redukcji pozapłacowych kosztów pracy, weryfikacji 500+.

Publikacja: 24.10.2019 21:00

Nowy rząd, stare problemy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Za chwilę poznamy powyborczy skład rządu. Gospodarczy Gabinet Cieni BCC, złożony z ekspertów zajmujących kiedyś stanowiska rządowe, od wiceministra do wicepremiera, przedstawił wyzwania makroekonomiczne i w skali mikro, stojące przed władzą wykonawczą.

Pytanie, które jawi się na horyzoncie jak Mount Everest, brzmi: skąd wziąć pieniądze na wielomilionowe transfery socjalne, które oczywiście podniosły poziom życia najuboższych oraz – jak napisał w „Rzeczpospolitej" red. Michał Szułdrzyński – przywróciły im godność. I pogodzić z utrzymaniem wzrostu gospodarczego, zachęcając przedsiębiorców prywatnych do inwestowania zamiast tezauryzacji. O rozwoju i kasie państwa decyduje skala inwestycji prywatnych. Te w ostatnich latach spadły do najniższego w 30-letniej transformacji poziomu 13 proc. PKB.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Chiny wypychają polskie pralki i lodówki. I to nasza wina
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Powrót do dżungli
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Po Trumpie zostaną tylko plastikowe słomki
Opinie Ekonomiczne
Eksperci: Kujmy zieloną stal, póki gorąca
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Negocjacje Trumpa z Putinem wstrząsną polskim rynkiem pracy