5 mln Polaków zagrożonych

Co siódmy mieszkaniec naszego kraju ma stan przedcukrzycowy. Co roku u 10 proc. z tej grupy rozwinie się cukrzyca.

Aktualizacja: 15.02.2015 21:45 Publikacja: 15.02.2015 20:24

Aż 20 proc. Polaków nigdy nie badało poziomu cukru. A leczenie cukrzycy zaczyna się za późno

Aż 20 proc. Polaków nigdy nie badało poziomu cukru. A leczenie cukrzycy zaczyna się za późno

Foto: 123RF

Za około dziesięć lat będziemy mieli w Polsce nie 3 mln, jak teraz, ale ok. 8 mln osób chorych na cukrzycę.

Sytuacja w naszym kraju jest w tym zakresie dramatyczna, jedna z najgorszych w Europie – podkreślają to eksperci wielu dziedzin zajmujący się tym zagadnieniem.

– To, że w Polsce mamy 800 tys. osób z cukrzycą, które wciąż o tym nie wiedzą, jest dla nas dużym wyzwaniem – podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych na Warszawę. Dużo większym jest jednak 5 mln ze stanem przedcukrzycowym i taka praca z nimi, aby możliwie jak najdłużej nie rozwinęła się u nich cukrzyca.

Przy okazji pakietu onkologicznego chorzy na cukrzycę podzielili się pieniędzmi z chorymi onkologicznie. Teraz za ich prowadzenie lekarz dostanie 144 zł rocznie (do tej pory za każdą osobę z cukrzycą dostawał 300 zł).

Z tego musi opłacić częste badania laboratoryjne, dłuższe i częstsze niż w przypadku innych chorych wizyty kontrolne oraz edukację.

W przypadku tej choroby jest ona bowiem kluczowa. Pacjent musi się zgłosić do lekarza i zmierzyć sobie poziom cukru we krwi lub wykonać prosty test. Później, jeśli poziom cukru jest na pograniczu lub nieznacznie podwyższony, konieczne są: – zmiana trybu życia, modyfikacja przyzwyczajeń żywieniowych i większa aktywność fizyczna. – To zwykle wystarcza, chociaż konieczne są konsekwencja i upór – podkreśla Marta Maklakiewicz, córka Zdzisława Maklakiewicza, który wiele lat chorował na cukrzycę i zmarł z powodu powikłań choroby.

Marta Maklakiewicz założyła fundację Świat Maklaka, która ma się zajmować właśnie edukacją tej grupy chorych. Jej samej już się to udało – zrzuciła dziesiątki zbędnych kilogramów dzięki radykalnej zmianie sposobu żywienia i ze stanu przedcukrzycowego wróciła do świata ludzi zdrowych.

Cukrzyca często się wymyka statystykom. – Nikt dokładnie nie umie powiedzieć, ile osób z jej powodu umiera, ponieważ jest ona przyczyną wielu innych chorób, z powodu których Polacy kończą życie – tłumaczy prof. Władysław Grzeszczak  ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Cukrzyca zabija po cichu. Niestety, chory często się o niej dowiaduje dopiero po przebyciu zawału, udaru, po zdiagnozowaniu stopy cukrzycowej lub poważnej choroby nerek. Dla cukrzyka najgorsza jest hipoglikemia, czyli stan niedocukrzenia.

Tymczasem mimo pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Ministerstwa Zdrowia wciąż nie może się zdecydować na refundacje leków inkretynowych dostępnych w całej Europie.

Polska jest jedynym krajem UE, który ich nie refunduje. Leki inkretynowe wyrównują wahania cukru we krwi, nie powodują tycia, zapobiegają hipoglikemii, a co za tym idzie – niebezpiecznym powikłaniom i nagłym zgonom.

Resort zdrowia odrzuca kolejne wnioski o refundację, tłumacząc, że w leczeniu cukrzycy wystarczy sulfonylomocznik i metformina. Standardy europejskie mówią co innego, bo ponad 30 proc. pacjentów nie toleruje metforminy.

Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia