Aktualizacja: 05.02.2025 18:51 Publikacja: 19.04.2024 12:59
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec
Foto: materiały prasowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował przychylić się do decyzji Rzecznika Praw Pacjenta, uznającej tzw. metodę ILADS, wykorzystywaną do leczenia boreliozy, za niezgodną ze stanem wiedzy medycznej. W wyroku, wydanym 18 kwietnia 2024 roku, sąd oddalił skargę jednego z podmiotów medycznych, który zaskarżył wcześniej decyzję RPP. Tym samym, metoda ILADS pozostaje uznawana za naruszającą zbiorowe prawo pacjenta. Na czym polega ta metoda i co stanowi podstawę decyzji Rzecznika?
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
- Nasz pomysł jest taki, żeby nie rezygnować z nielimitowości, ale żeby te placówki, które dużo częściej niż normalnie, czyli powyżej mediany, po raz kolejny przyjmują tego samego pacjenta, otrzymywały za to nieco niższe wynagrodzenie – powiedział w podcastcie „Rzecz o Zdrowiu” Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kontrola CBA w sprawie konkursu na onkologię w ramach Funduszu Medycznego została przedłużona – dowiedziała się „Rz”. Szpitale onkologiczne, które wyłoniono w konkursie, czekają na pieniądze od 2023 r.
Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.
Już od 1 lutego 2025 roku ZUS wdroży zmiany w swoim programie bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Dzięki temu z tzw. sanatorium z ZUS skorzystać będzie mogło więcej osób. Kolejne rozszerzenie oferty nastąpi 1 kwietnia.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Najwięcej przyjętych zgłoszeń zewnętrznych dotyczyło naruszeń związanych z interesami finansowymi Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej – mówi Marcin Malecko, dyrektor zespołu do spraw sygnalistów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Prezes Rady Ministrów może przyznać emeryturę lub rentę osobie legitymującej się wybitnymi, niepowtarzalnymi zasługami i osiągnięciami na polu społecznym, artystycznym czy politycznym. Jak sądy podchodzą do swobody decyzji premiera?
Trudności w dostępie do lekarzy, zbyt wysoki koszt badań poza NFZ, brak potrzeby i poczucie bycia zdrowym to główne powody, które powstrzymują Polaków przed profilaktyką onkologiczną – wynika z najnowszych badań.
Osoby wykonujące prace społecznie użyteczne dostaną więcej za godzinę aktywności. Ponad 30 zł zamiast kilkunastu.
Najnowsze wyniki badań pokazały pozytywny związek pomiędzy suplementacją kwasami omega-3 a „wiekiem biologicznym”. Ciekawy rezultat uzyskano m.in. łącząc suplementację omega-3 z witaminą D i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Co odkryto?
Niewłaściwe warunki pracy, choroby cywilizacyjne, starzejące się społeczeństwo to wyzwania, z którymi musi mierzyć się rynek pracy. Dbanie o zdrowie pracowników jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania. Władze samorządu województwa lubelskiego ogłosiły nabór wniosków do działania 9.5 „Ochrona środowiska pracy”, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas