Aktualizacja: 05.02.2025 13:54 Publikacja: 18.10.2023 10:03
Foto: Adobe stock
W poniedziałek na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się projekt obwieszczenia MZ w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2023 r. Nie jest to jeszcze ostateczna wersja wykazu, nadal trwają nad nim prace administracyjne i można zgłaszać uwagi.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
- Nasz pomysł jest taki, żeby nie rezygnować z nielimitowości, ale żeby te placówki, które dużo częściej niż normalnie, czyli powyżej mediany, po raz kolejny przyjmują tego samego pacjenta, otrzymywały za to nieco niższe wynagrodzenie – powiedział w podcastcie „Rzecz o Zdrowiu” Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kontrola CBA w sprawie konkursu na onkologię w ramach Funduszu Medycznego została przedłużona – dowiedziała się „Rz”. Szpitale onkologiczne, które wyłoniono w konkursie, czekają na pieniądze od 2023 r.
Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.
Już od 1 lutego 2025 roku ZUS wdroży zmiany w swoim programie bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Dzięki temu z tzw. sanatorium z ZUS skorzystać będzie mogło więcej osób. Kolejne rozszerzenie oferty nastąpi 1 kwietnia.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zdejmuje ograniczenia w wystawianiu recept na niektóre refundowane leki.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Od 1 stycznia br. działa nowy system przygotowany weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.
Nowa klasa leków na odchudzanie opracowana przez Novo Nordisk i Eli Lilly może zakończyć problem otyłości - potwierdzają naukowcy WHO w artykule opublikowanym w "Journal of the American Medical Association". Eksperci mają jednak pewne obawy.
Coraz głośniej mówi się o konieczności odbudowania zdolności produkcyjnych przez europejski przemysł farmaceutyczny. Nic dziwnego: odsetek substancji czynnych i leków pochodzących z Azji jest niepokojąco wysoki.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wykaz 301 substancji czynnych, które są kluczowe przy produkcji najpotrzebniejszych leków. – Będziemy chcieli, żeby nigdy ich w Polsce zabrakło – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceminister Marek Kos ogłosili w piątek nową listę leków refundowanych. Będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas