Aktualizacja: 22.02.2025 15:24 Publikacja: 01.09.2023 09:18
Foto: Adobe stock
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, która rozszerza krąg osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne o świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia.
- Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawierać będzie ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 800 bezpłatnych leków – poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Od 1 lipca 2025 roku kwota minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów na etacie wyniesie 11 863,49 zł. – Ta kwota dotyczy dzisiaj 15 proc. lekarzy – powiedział w podcaście "Rzecz o Zdrowiu" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Przychodnie specjalistyczne, które realizują mniej świadczeń pierwszorazowych niż wynosi mediana, muszą poprawić swój wynik o 3 punkty procentowe. W przeciwnym wypadku dostaną mniej pieniędzy z NFZ. Nowe zasady, które mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, będą obowiązywać od 1 listopada br.
- Łączne zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec naszego szpitala to ok. 11 mln zł z tytułu świadczeń zrealizowanych w ubiegłym roku – powiedział w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Tomasz Kopiec, dyrektor szpitala na ul. Czerniakowskiej w Warszawie.
Komisja ds. zdrowia w Parlamencie Europejskim (SANT) przygotuje raport na temat kryzysu kadrowego wśród lekarzy i pielęgniarek w UE. – Zasoby ludzkie w opiece zdrowia to zasób krytyczny – podkreślił eurodeputowany Adam Jarubas.
Ministerstwo Zdrowia anulowało konkurs na inwestycje w szpitalach onkologicznych w ramach Funduszu Medycznego. Powód? Podejrzenie „przekrętów” przy naborze.
W połowie lutego weszły w życie tzw. uproszczone zasady wystawiania recept. Pacjenci będą mogli łatwiej i szybciej uzyskać recepty z uprawnieniem dodatkowym “S” lub “DZ”. Na jakich warunkach można skorzystać z darmowych leków? Kto wystawi receptę?
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Czy w globalnym wyścigu AI, zdominowanym przez Chiny oraz USA, Stary Kontynent już zupełnie się nie liczy? Branża farmaceutyczna pokazuje, że jest jednak wciąż o co walczyć.
Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego br. placówki które nie wykonają wyznaczonych dyżurów będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez przez farmaceutów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zdejmuje ograniczenia w wystawianiu recept na niektóre refundowane leki.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Od 1 stycznia br. działa nowy system przygotowany weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas