Premier Izraela nie wyklucza lockdownu. "Czeka nas nawałnica zakażeń"

Premier Izraela, Naftali Bennett nie wykluczył wprowadzenia w Izraelu ogólnokrajowego lockdownu w związku ze zbliżającą się "nawałnicą zakażeń na skalę, której dotychczas w Izraelu nie obserwowano".

Publikacja: 28.12.2021 11:01

Naftali Bennett

Naftali Bennett

Foto: AFP

arb

W rozmowie z izraelskimi mediami Bennett przyznał. że Izrael nie jest w stanie uniknąć nadciągającej fali zakażeń napędzanej transmisją wariantu Omikron. - To, co możemy zrobić, to zapewnić każdemu ochronę - dodał izraelski premier. Jak sprecyzował chodzi o zapewnienie obywatelom Izraela dostępu do szczepionek i nowych leków, stosowanych w terapii COVID-19, które jego rząd już zakupił i które wkrótce pojawią się w Izraelu. 

Czy w związku z falą zakażeń wariantem Omikron w Izraelu może dojść do wprowadzenia przez rząd lockdownu w całym kraju? Bennett nie chciał tego wykluczyć.

- Moim celem jest unikanie zamykania (kraju) tak długo, jak jest to możliwe - zaznaczył dodając, że był za to krytykowany w czasie fali zakażeń napędzanej transmisją wariantu Delta.

Czytaj więcej

Izrael: Szpital w Tel Awiwie rozpoczyna szczepienia personelu czwartą dawką. Testy

- Przetrzymałem presję. Nie obawiam się zrobić tego, co należy - podkreślił izraelski premier.

Jednocześnie Bennett stwierdził, że w przypadku wariantu Omikron nie wiadomo co przyniesie przyszłość. - Dlatego nie chcę wygłaszać oświadczeń, to naprawdę skomplikowane - przyznał.

Nie obawiam się zrobić tego, co należy

Naftali Bennett, premier Izraela

- Omikron jest czymś innym niż to, co dotychczas znaliśmy - podkreślił izraelski premier. - Jest bardzo zakaźny - dodał.

Bennett mówił też, że dane z USA i Wielkiej Brytanii zaczynają wskazywać, że znacząco rośnie liczba hospitalizacji dzieci w czasie obecnej fali zakażeń napędzanej transmisją wariantu Omikron, co jest zgodne z ustaleniami badaczy Uniwersytetu Hebrajskiego, którzy szacują, że co najmniej 4 proc. ciężkich przypadków COVID-19 po zakażeniu wariantem Omikron mogą stanowić zakażenia dzieci.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują