Pracodawcy pochopnie ustalają taką regulację, a jej konsekwencje utrudniają im potem zorganizowanie pracy. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na to, że:
- w dniu tym nie wolno planować pracownikom pracy.
Nabiera to szczególnego znaczenia w tych ZOZ, które przeznaczone są dla osób wymagających całodobowych świadczeń zdrowotnych (np. w szpitalach). Takie placówki muszą bowiem udzielać świadczeń medycznych przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.
- taki charakter pracy niejako wymusza zatrudnianie lekarzy i pielęgniarek w systemie zmianowym.
Pracującym w tym systemie przysługuje dodatek zmianowy w wysokości 45 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy w porze dziennej wykonywanej m.in. w dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (art. 32l pkt 2 ustawy o ZOZ). Zatem w razie polecenia pracy w sobotę za każdą godzinę pracy w tym dniu zatrudnionym będzie przysługiwał dodatek zmianowy.
Z tego względu indywidualne wyznaczanie terminów dni wolnych od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy dla każdego pracownika może prowadzić do ich ustalania jako dni wolne od pracy. W praktyce pozbawiałoby to ich prawa do dodatku zmianowego (por. P. Ciborski, „Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej w 2008 r.”, Wydawnictwo ODDK, Gdańsk 2008).