Lekarze szybciej zdobędą specjalizację medyczną

Nie będzie staży podyplomowych ani lekarskiego egzaminu państwowego, za to praktyki zawodowe już na VI roku studiów

Publikacja: 04.10.2010 03:54

Lekarze szybciej zdobędą specjalizację medyczną

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Ministerstwo Zdrowia ukończyło prace nad projektem nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Niebawem trafi on pod obrady Rady Ministrów.

Projekt przewiduje duże zmiany w systemie kształcenia absolwentów akademii medycznych.

Na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zostanie zlikwidowany staż podyplomowy i lekarski egzamin państwowy oraz lekarsko-dentystyczny egzamin państwowy. W zamian za to przyszli lekarze na VI roku studiów, a przyszli dentyści na V odbędą praktyki zawodowe.

Likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i lekarzy dentystów do zawodu, dzięki czemu powinny się zmniejszyć kolejki.

[b]Znacznemu skróceniu ma ulec system zdobywania przez lekarzy specjalizacji medycznej[/b]. Zamiast kilkuletniego szkolenia będą oni mogli odbywać krótkie kursy przygotowujące ich do wykonywania konkretnych zabiegów medycznych. Wniosek o odbycie takiego kursu będzie można skierować do organizującej go jednostki za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej. Postępowania kwalifikacyjne do odbycia tych specjalizacji będą organizowane przez wojewodów dwa razy w roku. Z taką samą częstotliwością będą się odbywały egzaminy organizowane przez Centrum Egzaminów.

Zmiana ta opiera się na proponowanym przez Ministerstwo Zdrowia modułowym systemie specjalizacji. Będzie ona podzielona na dwie części: podstawową i szczegółową.

Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, a także wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny, bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji, powinien zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną.

Lekarze mający stopień naukowy doktora habilitowanego będą się mogli starać o uznanie, że ich wiedza naukowa i dotychczasowe doświadczenie pozwalają na zwolnienie z odbywania części, a nawet całości szczegółowego programu modułu specjalistycznego i bezzwłoczne dopuszczenie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

Co ważne, po zmianach to minister zdrowia nadal będzie decydował o rozdziale rezydentur (finansowanych z pieniędzy publicznych) na poszczególne województwa i dziedziny medyczne. O rozdziale pozostałych w szpitalach wolnych miejsc do odbywania szkolenia (w trybie pozarezydenckim) przez lekarzy będą decydowali wojewodowie (dotychczas wszystkie miejsca specjalizacyjne przyznawał minister właściwy do spraw zdrowia).

Ministerstwo Zdrowia ukończyło prace nad projektem nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Niebawem trafi on pod obrady Rady Ministrów.

Projekt przewiduje duże zmiany w systemie kształcenia absolwentów akademii medycznych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce