Uprawnienia pacjenta do świadczeń medycznych będą w centralnym rejestrze ubezpieczonych

Lekarze nie będą zobowiązani do potwierdzania prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej, wystarczy że sprawdzą go w systemie – zakłada nowela resortu zdrowia

Publikacja: 16.03.2012 11:36

Uprawnienia pacjenta do świadczeń medycznych będą w centralnym rejestrze ubezpieczonych

Uprawnienia pacjenta do świadczeń medycznych będą w centralnym rejestrze ubezpieczonych

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Pacjent wykaże się prawem do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie swojego numeru PESEL – dzięki połączeniu z centralnym wykazem ubezpieczonych. A lekarze nie będą zobowiązani do potwierdzania prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej – zakłada projekt resortu zdrowia.

Utworzenie takiego rejestru ubezpieczonych zapowiedział rząd w wyniku zamieszania z receptami refundowanymi, do jakiego doszło na początku roku. Protestujący lekarze i aptekarze zwracali uwagę, że nie mogą sprawdzać ubezpieczenia pacjentów bez istnienia niezbędnych do tego narzędzi.

Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Projekt zakłada, że lekarz sprawdzi prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej po połączeniu się z centralnym wykazem ubezpieczonych i wpisaniu numeru PESEL pacjenta. Równocześnie projekt przewiduje zdjęcie odpowiedzialności ze świadczeniodawców za potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

Szef ministerstwa cyfryzacji Michał Boni mówił na początku roku, że chodzi o to, aby projektowany centralny wykaz ubezpieczonych "był dostępny poprzez portal we wszystkich jednostkach służby zdrowia w rejestracjach, tam gdzie lekarze prowadzą praktykę".

Projekt resortu zdrowia dopuszcza jednak – na wszelki wypadek - dotychczasowe formy udokumentowania praw pacjenta. W przypadku gdy elektroniczne potwierdzenie będzie niemożliwe lub nie uzyska potwierdzenia, wówczas osoba uprawniona będzie mogła przedstawić jeden z dotychczasowych dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń. W razie braku dokumentu świadczeniobiorca będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej – pod rygorem zwrotu kosztów udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej, jeśli oświadczenie okaże się fałszywe.

Projekt resortu zdrowia został przekazany do zaopiniowania przez samorządowców z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Kiedy zostanie uruchomiony rejestr?

Resort cyfryzacji zapowiadał w styczniu, że centralny wykaz ubezpieczonych ruszy od września tego roku. Ma to być – jak mówił minister Boni – taki system, aby "wymiana informacji między NFZ a ZUS pozwoliła na aktualizowanie danych o tym, czy dana osoba jest ubezpieczona". "Przede wszystkim trzeba spiąć dane między NFZ a ZUS" - mówił.

Również premier Donald Tusk zapowiadał, że stworzenie informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych będzie jednym z priorytetów rządu.

Czytaj także w serwisach:

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce