Do istotnych zadań współczesnej architektury należy poprawa jakości życia mieszkańców. Troska o jakość życia zapisana jest w najważniejszym aktualnie dokumencie podejmującym problematykę miastotwórczą pod nazwą „Nowa Karta Ateńska. Wizja miast XXI wieku".
Twórcy Nowej Karty Ateńskiej opublikowanej w 2003 roku w Lizbonie – równo 70 lat od powstania oryginalnej Karty Ateńskiej w 1933 roku – kreślą wizję przyszłości miast rozwijających się w sposób zrównoważony. Kształtowanie każdego miasta powinno według ekspertów z Europejskiej Rady Urbanistów następować w taki sposób, aby zapewniać równowagę między trzema aspektami: społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. W przełomowym dokumencie czytamy o „rosnącej potrzebie stworzenia środowiska miejskiego dbającego obok zdrowia i spokoju o wysoką jakość życia".
Wśród wielu czynników urbanistycznych mogących pomóc w poprawie jakości życia mieszkańców wymienia się m.in. systematyczną rehabilitację i rewitalizację zdegradowanej tkanki miejskiej, poprawę źle zaplanowanych przestrzeni i budynków, regularne poszerzanie oferty rekreacyjnej, kulturalnej i rozrywkowej miasta, a także dbanie o tereny zielone oraz tworzenie miejsc publicznych, gdzie mieszkańcy mają szansę spotykać się i rozmawiać ze sobą bezpośrednio (ma to służyć budowie wspólnoty).
Próby zachowania wysokiego poziomu estetycznego wszystkich fragmentów miasta powinny zawsze iść w parze ze wzmożoną troską o wymiar społeczny architektury. Z jednej bowiem strony architektura może podwyższać komfort życia, z drugiej – a tak działo się w przypadku wielu projektów na polskim gruncie – psuć przestrzeń, przytłaczać i alienować człowieka.
Rola architekta
– Architektura ma ogromne znaczenie dla jakości życia. Dzięki niej dane miejsce może stać się żywsze, piękniejsze, ciekawsze, wygodniejsze. Jednak każdy kij ma dwa końce. Zła architektura potrafi wyrządzić wiele szkód i obniżać jakość życia, raniąc przy tym uczucia estetyczne – mówi Jakub Szczęsny, architekt, właściciel pracowni autorskiej SZCZ, znany z takich realizacji jak Dom Kereta w Warszawie.