Ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym analizuje Marcin Drogomirecki, ekspert Grupy Morizon-Gratka. - W lutym, wbrew niemal powszechnemu oczekiwaniu kupujących, ceny były dość stabilne. Ich zmiany, zarówno miesięczne, jak i roczne, nie satysfakcjonują tych, którzy spodziewali się tąpnięcia i nagłych przecen o 10, 20 czy 30 procent – mówi Marcin Drogomirecki. – Nic takiego się nie zdarzyło i raczej się nie zdarzy.
Czytaj więcej
Może się okazać, że oczekiwanie na dopłaty do kredytów się nie opłaca – mówi Marcin Jańczuk, eksp...
Ile płacimy za mieszkania
Ekspert Morizona tłumaczy, że rynek nieruchomości, w tym mieszkaniowy, cechuje duża bezwładność. - Oznacza to, że ruchy cen, a przeceny w szczególności, następują na nim bardzo powoli. Obniżki, do których dziś dochodzi, są widoczne nie tyle w ogólnodostępnych cenach ofertowych, ile w transakcyjnych – wyjaśnia Marcin Drogomirecki. - Mieszkania po cenach ofertowych, zwłaszcza tych ustalonych na poziomach z początku 2024 roku, rzadko znajdują nabywców. Poza wyjątkowymi przypadkami - mieszkaniami o szczególnych walorach, trudnymi do „upolowania” transakcje kupna-sprzedaży opiewają na kwoty średnio od kilku do kilkunastu procent niższe od cen ofertowych.
Oznacza to, jak tłumaczy ekspert Morizona, że dziś mamy stabilizację cen ofertowych i spadek cen transakcyjnych jednocześnie. - Przekonują się o tym ci, którzy szukają lokum i nawiązują bezpośredni kontakt z oferentami – mówi analityk.
Czytaj więcej
Większość kupujących wieszczy spadek cen mieszkań. Deweloperzy mówią jednak o stabilizacji, choć...