Stawka dla miejsca garażowego
- W jednym akcie notarialnym kupiłam mieszkanie wraz z prawem użytkowania miejsca garażowego (nie jest to wyodrębniony garaż). Płacę od niego podatek od nieruchomości jak od mieszkania (tak obliczyli w gminie). Później dokupiłam drugie prawo do użytkowania miejsca garażowego. Od niego naliczono podatek według stawek przewidzianych dla pozostałych budynków. Czy prawidłowo?
Kwestia opodatkowania garaży podatkiem od nieruchomości jest w praktyce źródłem wielu sporów. Wątpliwości wynikają z braku definicji ustawowych pojęć „budynku mieszkalnego” oraz „części budynku” i różnych prób ich interpretacji, a co za tym idzie – odmiennej kwalifikacji podatkowej.
Jeżeli chodzi o pojęcie „budynku mieszkalnego”, to moim zdaniem powinno być ono interpretowane w taki sposób, w jaki jest rozumiane na gruncie Klasyfikacji Środków Trwałych oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Budynkiem mieszkalnym będzie zatem budynek, którego co najmniej połowa powierzchni użytkowej jest zajęta na cele mieszkalne. Zakładam, że ta przesłanka została spełniona i zarówno mieszkanie czytelniczki, jak i garaż znajdują się w budynku mieszkalnym.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przedmiotem opodatkowania nie zawsze jest cały budynek. W niektórych sytuacjach odrębnym zasadom opodatkowania może również podlegać jego część. Co do rozumienia pojęcia „części budynku” również są duże wątpliwości. Niemniej w zasadzie jednolicie przyjmuje się, że częścią budynku jest lokal będący przedmiotem odrębnej własności.