W jakiej odległości można budować od cmentarza

Odległość hotelu od cmentarnego muru musi wynosić co najmniej 50 metrów – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 15.10.2014 09:40

W jakiej odległości można budować od cmentarza

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II OSK 823/13) wydał wyrok ważny dla inwestorów planujących budowę w pobliżu istniejących już cmentarzy.

Przepisy dotyczące tej problematyki są różnie interpretowane, a i orzeczenia sądowe niejednolite. To wczorajsze ma więc szansę ukształtować nową linię orzeczniczą.

Za blisko grobów

W tej konkretnie sprawie prezydent Warszawy wydał w 2010 r. warunki zabudowy dla hotelu sześciokondygnacyjnego z podziemnym garażem. Miał powstać na wąskiej działce w bliskim sąsiedztwie dwóch czynnych cmentarzy ewangelickich na warszawskich Powązkach.

Przeciwko inwestycji zaprotestowała Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy. Jej zdaniem prezydent, wydając warunki zabudowy na budowę hotelu w tym miejscu, naruszył przepisy dotyczące strefy ochronnej cmentarza. Chodzi konkretnie o § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określania, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie pod cmentarze (dalej: rozporządzenie).

150 m

- taką odległość trzeba na ogół zachować, gdy buduje się przy cmentarzu

Z przepisu tego jasno wynika, że odległość cmentarza od m.in. zabudowań mieszkalnych, zakładów żywienia zbiorowego powinna wynosić co najmniej 150 m. Może być zmniejszona do 50 m, ale tylko, gdy w granicach od 50 do 150 m znajduje się sieć wodociągowa i wszystkie budynki korzystające z wody są do niej podłączone.

Tymczasem hotel miał być wybudowany w odległości zaledwie 1,5 m od murów cmentarnych. Ponadto na jego parterze miała funkcjonować restauracja wraz z zapleczem kuchennym. Ta zaś nie jest niczym innym, tylko właśnie zakładem żywienia zbiorowego.

– Ponadto cmentarze są pomnikami historii, wysoki hotel za murem cmentarnym niszczyłby walory zabytkowe. Trzeba uszanować też spokój zmarłych – tłumaczyła Agnieszka Kocon, radca prawny reprezentujący parafię przed NSA.

Walka w sądach

Parafia postanowiła więc podważyć ostateczne już warunki zabudowy na podstawie art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego.

Jej argumentów nie podzieliło jednak ani samorządowe kolegium odwoławcze, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Oddaliły skargę parafii.

Zdaniem WSA § 7 rozporządzenia mówi, że nie stosuje się tego aktu prawnego do istniejących cmentarzy, jeżeli uniemożliwiłoby to korzystanie z nich. A co za tym idzie, nie ma zastosowania także jego § 3 dotyczący strefy ochronnej.

Wczoraj jednak Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił tych poglądów i uchylił zarówno decyzję SKO, jak i wyrok WSA.

Zdaniem NSA przepisy wspomnianego rozporządzenia stosuje się także do istniejących cmentarzy. Prezydent miasta, wydając warunki zabudowy, powinien był je uwzględnić, a tego nie zrobił. Zdaniem NSA sąd niższej instancji źle także zinterpretował § 7 rozporządzenia. W wyroku stwierdził jedynie, że zastosowanie tego rozporządzenia uniemożliwiłoby korzystanie z cmentarzy. Nie uzasadnił jednak, dlaczego tak uważa.

Wczorajszy wyrok NSA jest drugim takim rozstrzygnięciem. Wcześniejsze pochodzi z 18 grudnia 2012 r.

– Do tej pory dla sądów administracyjnych wcale nie było oczywiste, że rozporządzenie stosuje się także do istniejących cmentarzy – tłumaczy Adam Starczewski, radca prawny. Dodaje, że potwierdzają to liczne wyroki, np. NSA z 4 grudnia 2007 r. czy z Krakowa z 9 kwietnia 2010 r.

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II OSK 823/13) wydał wyrok ważny dla inwestorów planujących budowę w pobliżu istniejących już cmentarzy.

Przepisy dotyczące tej problematyki są różnie interpretowane, a i orzeczenia sądowe niejednolite. To wczorajsze ma więc szansę ukształtować nową linię orzeczniczą.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce