Ustawa o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe (tzw. ustawa podażowa) powstaje w Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT). Pierwsze założenia resort pokazał na początku grudnia ubiegłego roku.
Czytaj więcej
Resort rozwoju pokazał założenia projektu tzw. ustawy podażowej. Ma uwolnić grunty pod osiedla mieszkaniowe i ułatwić prowadzenie inwestycji. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 roku.
Teraz na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt ustawy. „Na rynku mieszkaniowym w Polsce obserwuje się szereg zjawisk, które utrudniają bądź spowalniają realizację inwestycji. Długotrwałe procedury administracyjne związane z procesem inwestycyjnym oraz ograniczona podaż gruntów, na których mogłyby powstawać nowe inwestycje mieszkaniowe, są postrzegane jako jedne z barier, które będą wpływały na rozwój rynku nieruchomości w najbliższych latach. Według ocen uczestników rynku bez podjęcia działań mających na celu zwiększenie podaży gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, prognozy dotyczące liczby mieszkań oddawanych do użytkowania w kolejnych latach będą się pogarszały” – podnoszą autorzy projektu ustawy.
Prywatna ziemia rolna i grunty Skarbu Państwa
Resort rozwoju wskazuje „bariery” ograniczające rozwój budownictwa mieszkaniowego. To m.in. ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi znajdującymi się w granicach administracyjnych miast.
Według Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) grunty rolne w miastach to 993 834 ha, z czego ok. 108,1 tys. ha to grunty rolne w miastach wojewódzkich (stan na dzień 1 stycznia 2024 r.).