19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:49 Publikacja: 13.12.2024 03:00
Joanna Maj z kancelarii SWK Legal.
Joanna maj, radczyni prawna w kancelarii SWK Legal. Prowadzi stronę budowlanepiatki.pl
Foto: Mat. prasowe
Z umiarkowanym optymizmem można wypatrywać I kwartału 2025 r., kiedy to zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powinna wejść w życie ustawa o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe (UA10). Resort planuje dalsze uproszczenie procedur budowlanych, zmiany w przepisach planistycznych, czy wreszcie wyczekiwaną przez uczestników procesu inwestycyjnego nowelizację specustawy mieszkaniowej, polegającą m.in. na wykreśleniu normatywu parkingowego, uregulowanego obecnie przepisami specustawy, obowiązującego inwestorów przy realizacji inwestycji mieszkaniowej.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Sprzedaż mieszkań będzie powoli rosła – oceniają analitycy portalu Tabelaofert.pl. Czy wzrosną też ceny?
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Założenie, że stroną w sprawie pozwolenia na budowę powinien być właściciel mieszkania, który nie zgadza się na inwestycję w innym „nad jego głową”, może wydawać się rozsądne. Jednak z woli ustawodawcy bez wykazania indywidualnego interesu prawnego nie może ono zostać zrealizowane.
Prawnicy Kancelarii KKLW z praktyki postępowań sądowych odnieśli sukces w sprawie o zapłatę za wykonane roboty budowlane. Trwający 12 lat proces klientowi kancelarii osłodziły wypłacone odsetki.
Podmiot, który wytwarza odpady podczas robót budowlanych powinien starać się segregować odpady zaraz po ich powstaniu – radzi Kinga Kamionka, prawnik w Kancelarii Andersen w zespole prawa ochrony środowiska.
Warto rozpocząć przygotowania do waloryzacji już na etapie złożenia oferty i w tym zakresie tworzyć odpowiednią systematykę dokumentacji.
Inwestor obejmie 80 proc. udziałów w spółce Expobud specjalizującej się w domach z keramzytu. Celem jest zwiększenie skali spółki.
Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas