Aktualizacja: 18.11.2024 05:48 Publikacja: 13.09.2024 15:20
Po lipcowej stabilizacji, kiedy to po raz pierwszy w tym roku w żadnym z największych miast nie wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym, sierpień przyniósł podwyżki, i to aż w czterech z siedmiu metropolii
Foto: shutterstock
Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl, wielu potencjalnych nabywców używanych mieszkań doszło do wniosku, że nie ma powodu do pośpiechu i udało się w sierpniu na wakacje. - A kiedy z nich wrócili najpewniej zauważyli, że mieszkań na rynku jest więcej. Problem w tym, że w części największych metropolii z oferty zniknęły najtańsze lokale – zaznacza.
Na rynek mieszkań po wakacjach wracają klienci. Nie brakuje inwestorów. Co zaoferują im deweloperzy?
Średnia cena ofertowa mkw. mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie to niemal 17,6 tys. zł, w Krakowie – ponad 16,5 tys., a we Wrocławiu – ponad 13,2 tys. zł. O ile jest drożej niż przed rokiem?
Ofertowe ceny mieszkań są w miarę stabilne - wynika z barometru przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Klient, który podpisał z pośrednikiem zwykłą umowę, sam znalazł kupca. Czy agentowi należy się wynagrodzenie?
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
W ciągu pięciu lat stawki najmu mieszkań poszły w górę nawet o 30 – 50 proc. – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Czynsze już jednak mocno nie rosną.
Oferta bije rekordy, ceny się stabilizują, nawet spadają. Ale klienci nie są jeszcze skłonni z tego korzystać. Może jednak obniżki będziemy widzieć częściej.
Opłacalność inwestycji w 50-metrowe mieszkania na wynajem w 17 miastach analizuje Rentier.io. Największe zyski wśród badanych miast można uzyskać w Szczecinie.
BGK udzielił kredytu Grupie PURO – do 40 mln euro - na budowę czterogwiazdkowego hotelu w centrum Budapesztu. Jego otwarcie zaplanowano na połowę 2026 roku.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Budowaniem mieszkań w Polsce zajmuje się sektor prywatny, 35 lat po transformacji nie ma jasności, jaka powinna być rola państwa w tej układance. Niestety, nic nie wskazuje, byśmy doczekali się stabilnych reguł gry.
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok. Zapał flipperów studzi stabilizacja cen. O szybkie zyski jest trudniej.
Część klientów planujących zakup domu czekała na tani kredyt. Dziś żegnają się z marzeniami. Jak zamieszanie z programem „Na start” wpłynie na ich decyzje? Jak na strategie deweloperów?
Jeśli nowy inwestor nie posiada gospodarstwa rolnego, to nie może się skutecznie ubiegać o przeniesienie pozwolenia na budowę obejmującego budynek w zabudowie zagrodowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas