Sąsiad zajrzy nam przez płot? Zmiany w prawie budowlanym i budowanie bliżej siebie

Inwestorzy, którzy po 15 sierpnia br. zamierzają złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, powinni uwzględnić aż dwie nowelizacje wchodzące w życie w tym samym miesiącu – podkreśla dr Agnieszka Grabowska-Toś, radczyni prawna. ekspertka Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

Publikacja: 07.06.2024 04:30

Sąsiad zajrzy nam przez płot? Zmiany w prawie budowlanym i budowanie bliżej siebie

Foto: Adobe Stock

15 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej: rozporządzenie WT), dopuszczająca stosowanie drewna przy budowie budynków oraz doprecyzowująca mierzenie odległości budynku od granicy działki. Co te zmiany oznaczają dla inwestorów?

Ta nowelizacja to kolejna zmiana warunków technicznych, która wejdzie w życie w jednym miesiącu. To sytuacja, powiedziałabym, niestandardowa, tym bardziej, że od 1 sierpnia będą obowiązywały przepisy rozporządzenia nazywanego potocznie rozporządzeniem w sprawie tak zwanej patodeweloperki, które również dotyczą odległości budynku od granicy działki. Inwestorzy, którzy po 15 sierpnia br. będą składali wnioski o pozwolenie na budowę powinni uwzględnić jedną i drugą. Dlatego już teraz powinni przeanalizować, w jakim zakresie „dotkną” ich te zmiany i w jakim stopniu będą musieli dostosować opracowywany właśnie projekt budowlany do nowych przepisów.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok