Aktualizacja: 19.02.2025 21:17 Publikacja: 04.01.2024 21:03
Co jeszcze niedawno uchodziło za stawkę za luksusowe apartamenty dziś jest średnią ceną za mkw.
Foto: mat. pras.
Ubiegły rok upłynął pod znakiem bardzo mocnych wzrostów cen mieszkań w skali roku. Według danych BIG DATA Rynekpierwotny.pl w sześciu z siedmiu największych aglomeracji wzrosty średnich cen ofertowych nowych lokali za mkw. były dwucyfrowe. 27 proc. w Trójmieście, 24 proc. w Krakowie, 23 proc. w Warszawie – tu zwyżki były najmocniejsze. W stolicy średnia cena sięgnęła 16,7 tys. zł za mkw.
Jeszcze ciekawszych obserwacji dostarcza analiza, jak sytuacja wyglądała w poszczególnych segmentach cenowych. Wpływ „Bezpiecznego kredytu” na rynek jest ewidentny. Szczegóły obejmujące okres grudzień 2022 r. – listopad 2023 r. oraz lipiec 2023 r. – listopad 2023 r. prezentują tabele.
Sprzedaż mieszkań w 2023 r. była napędzana rządowym programem dopłat do kredytów. Jak skorzystali na tym notowani deweloperzy?
Nowy rząd powinien jak najszybciej przedstawić swoje plany wobec rynku mieszkaniowego. Przede wszystkim potrzebna jest polityka stabilizująca sytuację.
W trudnym otoczeniu makroekonomicznym na rynku najmu instytucjonalnego najlepiej radzą sobie wyspecjalizowane platformy z własnym zapleczem.
O kapitał z emisji papierów dłużnych zabiegają również lokalni deweloperzy – i robią to skutecznie.
Samo uproszczenie procedur może przynieść szybki i zdecydowany wzrost inwestycji mieszkaniowych – przekonuje Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas