Rynek dwóch prędkości. Kto zdominował rynek najmu instytucjonalnego?

W trudnym otoczeniu makroekonomicznym na rynku najmu instytucjonalnego najlepiej radzą sobie wyspecjalizowane platformy z własnym zapleczem.

Publikacja: 27.12.2023 03:00

Na rynku najmu instytucjonalnego najlepiej radzą sobie wyspecjalizowane platformy

Na rynku najmu instytucjonalnego najlepiej radzą sobie wyspecjalizowane platformy

Foto: Adobe Stock

W ciągu trzech kwartałów br. na rynek najmu trafiło 17 projektów inwestorów PRS (najem instytucjonalny), przez co zasób wzrósł rok do roku aż o 83 proc., do 14,9 tys. mieszkań – wynika z raportu Savills i CRIDO. Skokowy wzrost podaży to efekt oddawania do użytkowania projektów zamówionych przez inwestorów u deweloperów wcześniej – cykl budowlany to około dwóch lat. Pozostałe statystyki wskazują na istotne spowolnienie inwestycji. Co prawda w budowie na koniec września br. było nieco ponad 10 tys. lokali, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej, jednak liczba mieszkań w projektach planowanych skurczyła się aż o 23 proc., do 27,4 tys. – część projektów zupełnie wypadła z harmonogramów.

Początek drogi

Biorąc pod lupę inwestorów działających w Polsce, widać wyraźnie, że rynek ma dwie prędkości. Wiodącymi graczami są platformy, które zapewniły sobie własne zaplecze wykonawcze i strategiczne finansowanie, a nie inwestorzy kupujący pojedyncze projekty od deweloperów.

– Rynek PRS kończy 2023 r. z blisko 15,9 tys. mieszkań w dziewięciu miastach – aktualizuje statystyki Jacek Kałużny, dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych w Savills. – Przewidujemy, że w 2024 r. w kraju może zostać oddanych łącznie około 4,5 tys. lokali. W samej Warszawie podaż PRS powinna zwiększyć się tylko w I kw. 2024 r. o ponad 500 mieszkań. W perspektywie krótkoterminowej rynek powinien się dalej dynamicznie rozwijać, ale w dłuższym okresie istotne dla jego rozwoju będą m.in. koszty finansowania, potencjał do dalszego wzrostu czynszów czy stabilność przepisów – dodaje.

– W 2023 r. warunki dla nowych transakcji inwestycyjnych w sektorze PRS były wyraźnie trudniejsze niż w poprzednich dwóch latach, m.in. ze względu na duże koszty finansowania, ale też duże koszty realizacji projektów – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE. – Jak wynika z prowadzonych przez nas badań zamiarów inwestycyjnych, aktywa mieszkalne pozostają na celowniku wielu inwestorów, jednak w najbliższych miesiącach trudno oczekiwać diametralnej zmiany otoczenia rynkowego, która mogłaby prowadzić do gwałtownego wzrostu liczby nowych transakcji – dodaje.

Czytaj więcej

Platformy najmu mieszkań kuszą deweloperów

Zdaniem ekspertki w średnim okresie fundamenty rozwoju rynku najmu są bardzo silne, a oferta instytucjonalnych budynków PRS, choć jeszcze przez lata pozostanie niszowa, będzie atrakcyjna dla najemców i konkurencyjna w stosunku do oferty mieszkań udostępnianych przez indywidualnych właścicieli.

– Wśród ważnych trendów w sektorze można wymienić realizację zabudowy na wynajem na gruntach o przeznaczeniu usługowym w MPZP oraz realizację budownictwa dostępnego, o przystępnych czynszach – podsumowuje Mikulska.

Czas na REIT-y?

– W 2024 r. rynek najmu instytucjonalnego będzie obchodził dekadę istnienia w Polsce, obecnie stanowi on jedynie nieco powyżej 1 promila tutejszych zasobów mieszkaniowych – mówi Krystyna Pietruszyńska, szefowa zespołu inwestycji rynku mieszkaniowego w JLL. – Jest to sektor wciąż na początkowym etapie rozwoju w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej – przewiduje.

Czytaj więcej

Podatkowa mgła spowija mieszkania. Inwestorom potrzebne są konkrety

Pietruszyńska wskazuje, że w nadchodzących miesiącach sytuacja na rynku inwestycyjnym będzie stopniowo się poprawiać, wraz z malejącymi stopami procentowymi oraz umiarkowaną inflacją.

W ostatnim czasie mowa jest o możliwym powrocie do prac nad REIT-ami, czyli spółkami inwestującymi pieniądze akcjonariuszy w nieruchomościach – ale nie w klasycznym rozumieniu (nabywanie budynków generujących przychody z czynszów), tylko w kontekście ich roli w budowie mieszkań na wynajem.

Nieruchomości mieszkaniowe
Polska 2050 przejmuje inicjatywę w mieszkaniówce. Kolejny projekt ustawy w drodze
Nieruchomości mieszkaniowe
Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości mieszkaniowe
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym