Aktualizacja: 22.02.2025 04:35 Publikacja: 19.10.2023 21:07
Trudno dziś znaleźć rozsądnie wycenione kawalerki i mieszkania dwupokojowe
Foto: AdobeStock
Aż o 21 proc. spadła w ciągu roku oferta mieszkań na sprzedaż (III kw. 2022 r./III kw. 2023 r.). Podaż jest dziś najmniejsza od kilku lat – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. – Trend spadku podaży mieszkań widzimy mniej więcej od marca, a więc od momentu, w którym skrzyżowały się dwa ważne czynniki propopytowe – mówi Rafał Bieńkowski z serwisu Nieruchomosci-online.pl.
Po pierwsze – Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) obniżyła bufor przy wyliczaniu zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. – Po drugie, zaczęły się pojawiać coraz bardziej konkretne informacje na temat programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – przypomina Bieńkowski. – W konsekwencji część osób z gotówką, które odkładały zakup mieszkania, przyspieszyła transakcje w obawie przed wzrostem cen.
Podaż lokali – i nowych, i używanych, dramatycznie się kurczy – wynika z analiz portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.
Rewitalizacja blokowisk, tanie kredyty, lokale na wynajem, dopłaty do czynszów, uwolnienie gruntów – obiecują partie.
Niedobór gruntów i ich rosnące ceny są główną bolączką każdego dewelopera – mówi Joanna Kieszczyńska, ekspertka firmy doradczej JLL.
Podaż lokali nie nadąża za popytem. Ceny rosną nawet w dwucyfrowym tempie.
W ciągu półrocza mediana transakcyjnych cen mieszkań wzrosła od 2 do 13 proc. To jeszcze nie koniec podwyżek.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas