- Szacowany udział zysku deweloperskiego w cenie netto nowych mieszkań w sześciu największych miastach w Polsce utrzymał się na wysokim średnim poziomie ok. 22 proc. Oznacza to, że firmom deweloperskim udawało się w znaczącym stopniu przerzucić na nabywców rosnące koszty budowy mieszkań oraz marże zysku, przy jednak istotnym ograniczeniu produkcji – czytamy w „Raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2022 r.” autorstwa Departamentu Stabilności Finansowej Narodowego Banku Polskiego.
Deweloperskie marże
W IV kwartale 2022 r., ze względu na wzrost kosztów produkcji mieszkań, szacowany zysk deweloperski w największych miastach nieco spadł względem szacowanego w IV kwartale 2021 r. i wahał się między miastami w przedziale 14-28 proc. – czytamy w raporcie.
Zysk deweloperski NBP definiuje jako szacowaną wielkość zysku w procesie budowania mieszkań, nieuwzględniającą kosztów m.in. ogólnego zarządu oraz ogólnych kosztów finansowych dewelopera.
Na naszych łamach co kwartał monitorujemy wyniki spółek z rynku kapitałowego. W 2022 r. średnia marża brutto ze sprzedaży (przychody minus koszty realizacji) wyniosła 31 proc. przy widełkach 26,5-36,9 proc., a rentowność netto (po kosztach działalności firmy, finansowania, CIT) wyniosła średnio 16,7 proc. przy widełkach 10,4-23,4 proc.
W I kwartale br. rentowność brutto ze sprzedaży wyniosła 32 proc., a netto 11,6 proc.