- Przyczyną spadków jest znacząca podaż mieszkań na wynajem przy kurczącym się popycie – tłumaczą autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” pozwala wielu młodym osobom przenieść się z wynajmowanego mieszkania do własnego. We wszystkich analizowanych przez nas miastach rata takiego kredytu jest niższa niż koszt najmu. Na przeprowadzce do własnego mieszkania najwięcej można zaoszczędzić w Warszawie (548 zł miesięcznie), a najmniej w Białymstoku (144 zł miesięcznie).
Więcej ofert
Autorzy raportu Expandera i Rentier.io mówią" o niemal naprzemiennym cyklu miesięcznych wzrostów i spadków stawek najmu". - W maju i czerwcu ten trend był kontynuowany. W maju koszt najmu był o 1,23 proc. niższy niż kwietniu, a w czerwcu nastąpił wzrost o 0,56 proc. – wskazują. - Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się tym zmianom, to ta stabilizacja coraz bardziej zaczyna wyglądać na początek trendu spadkowego. Stawki najmu w czerwcu w porównaniu ze styczniem spadły w 10 z 16 badanych miast. Średnia zmiana to 0,4 proc. Uwagę zwraca też to, że w czerwcu dodano na portale aż o 25 proc. więcej ofert niż w maju.
Lokator płaci mniej
Z analiz wynika, że najbardziej staniał najem mieszkań średniej wielkości i dużych. - Wyraźniejsze spadki stawek najmu widać w danych kwartalnych. Najbardziej tanieją mieszkania średniej wielkości (35-60 mkw.) - o 3,1 proc., licząc kwartał do kwartału – podają autorzy raportu Expandera i Rentier.io . – Niższe niż w pierwszym kwartale stawki odnotowaliśmy w 14 z 17 miast. W przypadku dużych mieszkań (powyżej 60 mkw.) spadki pojawiły się w 12 z 15 miast. Przeciętna zmiana to 3 proc. Najwolniej – o 1 proc. kwartał do kwartału, taniał najem małych mieszkań (do 35 mkw.). Spadki pojawiły się w 10 z 14 miast.