Aktualizacja: 20.11.2024 07:34 Publikacja: 06.04.2023 21:02
Wola to najszybciej rozwijający się rynek biurowy Warszawy
Foto: mat. pras.
Na największym rynku biurowym w Polsce widać wzrost aktywności deweloperów w zakresie planowanych inwestycji, jeśli mierzyć to pozwoleniami na budowę – wynika z IV edycji raportu „Warsaw Crane Survey” autorstwa Deloitte.
W 2022 r. w Warszawie deweloperzy uzyskali siedem pozwoleń na budowę biurowców, o pięć więcej niż rok wcześniej i najwięcej od trzech lat. Szacunkowa powierzchnia tych obiektów to prawie 143 tys. mkw., o 200 proc. więcej rok do roku. Z drugiej strony deweloperzy uzyskali jedną decyzję o warunkach zabudowy, podczas gdy w 2021 r. „wuzetek” było pięć.
5,8 mld euro to wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości w 2022 r. Jedna trzecia inwestorów pochodziła z USA – podaje EY w nowym raporcie.
Miasto w mieście z sercem w postaci parku, czyli budowanie w erze ESG.
Grupa Karimpol ma już pozwolenie na drugi biurowiec w warszawskim kompleksie. Budowa ma się rozpocząć jesienią.
Niemal 60 proc. biurowców w Polsce to budynki klasy A – wskazuje portal finne.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Deweloper pozyskał ponad dwa miliardy złotych na refinansowanie kompleksu Varso Place.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Słabnący rynek nie oznacza, że mamy nie sprzedawać jak najwięcej mieszkań. Gdybyśmy mogli, zwiększylibyśmy ofertę jeszcze mocniej – powiedział prezes.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
U zbiegu ul. Księcia Janusza i Newelskiej na warszawskiej Woli Kompania Domowa wybuduje 28 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.
Inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego to w Polsce zupełny margines. Potwierdzeniem są dane GUS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas