19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:51 Publikacja: 03.11.2022 21:34
Wieża kompleksu Varso odpowiadała za gros podaży powierzchni oddanej w stolicy w III kwartale br.
Foto: mat. pras.
W III kwartale br. na największym rynku biurowym w Polsce – warszawskim – deweloperzy oddali do użytkowania 99,1 tys. mkw. powierzchni, przez co zasób wzrósł do 6,34 mln mkw., czyli o 3 proc. rok do roku – wynika z szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych. Gros podaży zapewnił ostatni etap kompleksu Varso, czyli Varso Tower – najwyższy (z iglicą) w Unii Europejskiej wieżowiec oferujący prawie 64 tys. mkw. powierzchni.
W III kwartale w stolicy wynajęto 129 tys. mkw. biur. Nowe umowy, w tym przednajmu, odpowiadały za 48 proc. popytu, a za 45,5 proc. renegocjacje. Największą transakcją było odnowienie umowy przez jednego z najemców Konstruktorska Business Center – chodzi o 11,3 tys. mkw. W skali trzech kwartałów wynajęto 608 tys. mkw., o 55 proc. więcej niż rok wcześniej.
Mimo zawirowań geopolitycznych i makroekonomicznych globalni inwestorzy lokują w magazynach, biurach i PRS nad Wisłą.
Na terenie łódzkiego centrum handlowego powstanie część biurowo-usługowa.
Ośmiopiętrowy budynek przy ul. Wadowickiej zaoferuje najemcom ponad 24 tys. mkw. biur. Kreo zostanie oddany do użytku w przyszłym roku.
Nowoczesne biurowce nie powinny stać puste. Starsze budynki mogą się zamieniać w hotele, bloki PRS, akademiki.
Biura w Poznaniu czekają na najemców średnio 311 dni. W Trójmieście - 500. Najszybciej znikają z oferty najmniejsze moduły - podaje REDD.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas