Z analiz platformy REDD wynika, że na początku października zasoby powierzchni biurowej w całej Polsce to 13,9 mln mkw. W gotowych i budowanych dopiero, ale już komercjalizowanych biurowcach, jest do wynajęcia ponad 2,8 mln mkw. powierzchni. W oddanych do użytku budynkach na najemców czeka 2,3 mln mkw. biur, a w obiektach w budowie - 522 tys. mkw. wolnej powierzchni.
– Z naszych danych wynika, że liczba biurowców w budowie spada. Na głównych rynkach powstaje 585 tys. mkw. powierzchni. Trend jest najbardziej widoczny w Warszawie. W stolicy powstaje zaledwie 119 tys. mkw. powierzchni (stan na koniec września) – mówi cytowany w komunikacie Krzysztof Fuks, ekspert platformy w REDD. – To najniższy od lat wynik – podkreśla. Ale, jak dodaje ekspert, liczba budowanych biur w najbliższych miesiącach może znacznie wzrosnąć. Deweloperzy planują kolejne inwestycje.
Z danych REDD wynika, że tzw. współczynnik pustostanów w Warszawie to 11,1 proc., we Wrocławiu 17,6 proc. w Trójmieście 12,1 proc. w Katowicach 16 proc. w Poznaniu 12 proc., w Łodzi 15,3 proc., a w Krakowie 12,6 proc.
– Na większości rynków współczynnik pustostanów utrzymał się na poziomie zbliżonym do poprzednich miesięcy. Wzrost odnotował Wrocław i Poznań. Spadek poziomu pustych biur odnotowaliśmy zaś w Krakowie, Katowicach, Trójmieście, Łodzi i Warszawie – wskazuje Krzysztof Foks.
Z analiz REDD wynika, że średni czas wynajmu biur w Polsce wynosi 369 dni. – REDD Index spadł w przypadku zdecydowanej większości rynków. Jedynie na katowickim i łódzkim rynku biurowym uśredniony czas wynajmu biur wzrósł – dodaje Krzysztof Foks.