Aktualizacja: 13.02.2025 21:20 Publikacja: 24.07.2022 16:55
Foto: Adobe Stock
- Nareszcie mamy trochę dobrych informacji dla osób, które chciałyby w najbliższym czasie kupić mieszkanie. Przeanalizowaliśmy niemal 36,5 tys. internetowych ofert sprzedaży - zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W czerwcu odnotowaliśmy spadki w 11 z 17 badanych przez nas miast. Rekordzistą jest Częstochowa, gdzie ceny mieszkań w ciągu miesiąca – od maja do czerwca – tąpnęły aż o 10 proc. – podają autorzy raportu Expander i Rentier.io. Mediana cen mkw. mieszkań w Częstochowie to ponad 5,9 tys. zł. W ciągu roku mieszkania w tym mieście zdrożały o 8 proc.
Do oferty sprzedaży zaczynają wracać kupione stosunkowo niedawno lokale. Nie wszyscy są w stanie spłacać podwojone raty kredytów.
Dane za czerwiec to spodziewany, nieco sztuczny wzrost nowych inwestycji deweloperskich, ale i przyrost do rekordowego poziomu pozwoleń na kolejne.
Przed deweloperami trudne wakacje. Będą bardziej skłonni do ustępstw. Na wielkie przeceny nie ma jednak co liczyć.
Z barometru nastrojów na rynku mieszkań przygotowywanego dla „Rzeczpospolitej” przez JLL i obido wynika, że w najtrudniejszej sytuacji są kupujący nieruchomości w Warszawie.
Inwestując w mieszkanie, możemy zyskać na wzroście jego wartości i na wynajmie.
Resort rozwoju ogłasza nową strategię mieszkaniową. Na wsparcie będą mogli liczyć tylko kupujący nieruchomości z rynku wtórnego. – Do deweloperów nie popłynie ani złotówka – akcentuje minister Krzysztof Paszyk.
Nowe przepisy powinny uwzględniać specyfikę zarówno dużych, jak i małych spółdzielni, choćby w kwestii zlikwidowania możliwości organizowania walnych zgromadzeń w częściach.
Wykreślenie prawa zamieszkania z księgi wieczystej osoby, której miejsce pobytu jest nieznane od co najmniej kilkudziesięciu lat, a która miałaby teraz ponad 100 lat, wymaga jej rezygnacji z tego prawa lub stwierdzenia jej śmierci.
Zniknie przepis, który umożliwia organizowanie zdalnych walnych zgromadzeń w spółdzielniach, a członka spółdzielni w posiedzeniach "walnego" będą mogły reprezentować tylko osoby z najbliższej rodziny. Zmiany dobre, ale niepełne - komentują eksperci. Spółdzielcy na dniach złożą własny projekt w formie petycji.
Nie należy się spodziewać gwałtownych przecen mieszkań - mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE.
Plan gospodarczy rządu nie przyniósł oczekiwanego przełomu, ceny mieszkań się ustabilizowały, a Unia Europejska inwestuje miliardy w rozwój sztucznej inteligencji. Chiny walczą z odpływem inwestorów, a Komisja Europejska szykuje odpowiedź na politykę handlową Donalda Trumpa.
Podaż mieszkań wystrzeliła, ceny przestały rosnąć. Oferujący lokale z drugiej ręki godzą się na obniżki, czasem nawet o kilkanaście procent. Klienci nie spieszą się jednak z transakcjami. Minął czas, gdy nieruchomości sprzedawały się bez wysiłku.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas