Aktualizacja: 22.02.2025 15:03 Publikacja: 07.04.2022 21:34
Lublin to jedno z najszybciej zabudowywanych miast spoza „wielkiej szóstki”. Na wizualizacji inwestycja Wikany
Foto: mat. pras.
W lutym deweloperzy w Polsce otrząsnęli się po słabym rozpoczęciu roku i ruszyli z budową 11,3 tys. mieszkań wobec zaledwie 7,3 tys. w styczniu – było to najmniej od kwietnia i maja 2020 r., kiedy rynek został zaskoczony lockdownem oraz wobec średnio 12,8 tys. miesięcznie w IV kwartale ub.r.
Szczegółowe dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny pozwalają ocenić, jak wyglądało styczniowe odbicie produkcji w poszczególnych częściach rynku.
Polacy kupują za granicą nawet nieruchomości, które będą gotowe dopiero za kilka lat. Wojna nas mocno przestraszyła.
Część kontraktów z portfela wymaga renegocjacji w związku ze wzrostem kosztów. To głównie zlecenia od budowniczych mieszkań.
Na początku roku otoczenie rynkowe nie było dla deweloperów wparciem. Sprawdzamy, co wyłania się ze statystyk.
Fundusze mogą wybierać bardziej zaawansowane projekty deweloperskie do swoich portfeli najmu, by minimalizować ryzyko drożejącego wykonawstwa.
Od trzech lat spada siła nabywcza Polaków. Czy narasta cenowa bańka? Czy trend się wkrótce odwróci? Eksperci nie są zgodni.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas