19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 19:41 Publikacja: 31.03.2022 20:28
Deweloperzy przyznają, że bardzo trudno dziś planować budżety projektów mieszkaniowych
Foto: mat. pras.
Marvipol poinformował o aneksach do umów nabycia mieszkań przez potentata z rynku najmu instytucjonalnego (PRS), fundusz Heimstaden. Powodem podwyżki wynagrodzenia dla dewelopera są zmiany w projekcie, o jakie inwestor wnioskował. Jednak czy w realiach rosnących koszów wykonawstwa można się spodziewać prób renegocjowania przez deweloperów kontraktów z funduszami?
– Rosnące koszty realizacji inwestycji stanowią jedno z głównych wyzwań również na rynku PRS – zgadza się Jacek Kałużny, dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych w Savills. Zastrzega, że nie ma jednego standardu umowy między deweloperami a funduszami, który regulowałby kwestię wzrostu kosztów i ewentualnego dostosowania ceny sprzedaży.
Część zagranicznych funduszy wstrzymuje się z inwestycjami w obliczu toczącej się za wschodnią granicą wojny, ale będzie to mieć charakter przejściowy.
Zakup lokalu na własność staje się możliwością dla coraz węższej grupy, a na rynku najmu trudno znaleźć alternatywę. Potrzeby mieszkaniowe rosną wraz z napływem uchodźców, jednak deweloperskie inwestycje wytracą na razie tempo.
Wyzwań przybywa, ale fundusze dalej inwestują w mieszkania na wynajem nad Wisłą. To trend ogólnoeuropejski.
Głębokość spadku aktywności deweloperów w styczniu wprawiła ekspertów w zdumienie. Co zwiastują te dane?
W apartamentowce z mieszkaniami na wynajem zamienią się kamienice przy ul. św. Barbary i Nowy Świat w Warszawie.
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas